Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

çok fazla uyumanın zararları

Yetersiz uyumanın sağlığa olumsuz etkileri olduğunu birçoğumuz biliyoruz ancak çok fazla uyumanın sağlığa zararları hakkında pek fazla bilgi sahibi değiliz. Uzmanlar ortalama bir yetişkinin 7 ila 9 saat uyumasını tavsiye ediyor. Peki, bu kadar uyumak size yetmiyor ve çok fazla uyuyorsanız vücudunuz nasıl etkileniyor? Bu konuda yapılan araştırmalar, çok fazla uyumanın zararları ile ilgili önemsenmesi gereken sonuçlar ortaya koyuyor.

çok fazla uyumanın sağlığa zararları

Çok Fazla Uyumanın Sağlığa Zararları

1. Kalp hastalığı ve felç riskini yükseltiyor

Çok fazla uyuma ile bağlantılı sorunlardan biri, kardiyovasküler hastalıktır. Araştırmacılar, gece 8 saatten fazla uyuyan kişilerin kalp spazmı yaşama riskinin iki kat, koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığının ise yüzde 10 daha yüksek olduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca bir başka çalışmada çok fazla uyuyan kişilerde kalp hastalığı gelişme riskinin yüzde 38, felç geçirme riskinin ise yüzde 46 daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

2. Obezite riskini yükseltiyor

Çok fazla uyuma ile ilişkilendirilen bir başka faktör de kilo alımıdır. Yatakta çok uzun süre vakit geçirdiğinizde egzersiz yapamıyorsunuz, hatta hareket edemiyorsunuz, bu yüzden daha az kalori yakıyorsunuz. Kanada’da yapılan bir çalışmada, çok fazla uyuyan katılımcıların kilo seviyeleri 6 yıl boyunca takip edildi. Bu sürede çok fazla uyuyanların normal sürelerde uyuyanlara göre 6 kilo daha fazla aldığı ve obezite geliştirme risklerinin yüzde 21 arttığı tespit edildi.

3. Diyabet riskini yükseltiyor

Çok fazla uyuma ile obezite arasındaki bağlantı göz önüne alındığında, çok fazla uyuyanlar arasında diyabet hastalığının daha yaygın olduğu görülmüştür. Hatta Kanadalı araştırmacılar, ideal kilo korunsa bile çok fazla uyumanın diyabet geliştirme riskini iki katına çıkardığını buldular. Diğer çalışmalar, çok fazla (veya çok az) uyumanın, kilonuz veya aktivite düzeyinizden bağımsız olarak, kan şekeri seviyenizi etkileyebileceğini düşündürmektedir.

4. Baş ağrılarına neden oluyor

Çok fazla uyumanın yan etkilerinden birinin de baş ağrıları olduğu düşünülüyor. Bunun nedeni olarak, uyku sırasında nörotransmitter dalgalanmalarının baş ağrıları için tetikleyici olabileceği gösteriliyor. Bir başka olasılık da, sabah geç saatlere kadar uyuyan kişilerin kafein yoksunluğu, kan şekeri düşüklüğü ya da vücudun su ihtiyacını karşılayamamaları sonucunda baş ağrıları yaşıyor olmasıdır.

5. Depresyona girme olasılığını yükseltiyor

Araştırmalar uzun süreli uyku ile sık görülen zihinsel sorunlar arasında bağlantı olduğunu göstermektedir. Yapılan bir çalışmada, uzun uyku süresinin depresif belirtiler ile ilgili genleri harekete geçirdiği tespit edilmiştir. Bu konudaki bir başka varsayım ise, çok fazla uyumanın fiziksel aktiviteyi azaltmasının sonucu olarak, depresyon ve stresi engelleyen dopamin, serotonin ve endorfin hormonu salımının yeterli düzeylerde olmamasıdır.

6. Vücutta ağrılara neden oluyor

Yatakta çok fazla zaman geçirmekten kaynaklanan aktivite azalması, özellikler sırt probleminiz varsa daha fazla ağrı yaşamanıza neden olabilir. Tam tersine daha fazla aktivite ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilirken, daha kaliteli bir uyku çekmenizi sağlayabilir. Böylece uzun süreler uyumanıza gerek kalmadan dinlenmiş ve zinde bir şekilde yataktan kalkabilirsiniz.

7. Beynin yeterince iyi çalışmamasına neden oluyor

Çok fazla uyuma, baş ağrısı ile birlikte “beynin yeterince iyi çalışmaması sonucu konsantre olamama” olarak bilinen “beyin sisi” problemine yol açabilir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, 9 saatten fazla uyuyan yaşlı kadınların neredeyse 2 yıl yaşlanmaya eşdeğer bilişsel zayıflama yaşadığını göstermiştir. Ayrıca, uzun uyumanın neden olduğu uyku bozukluklarının beyin fonksiyonlarında azalmaya neden olduğu belirtilmektedir.

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.