Çok Az Sulama ve Bakım Gerektiren 10 Ev Bitkisi

çok az bakım gerektiren ev bitkileri ve çiçekleri

Çoğumuz evimizde ortama renk katan çeşitli bitkilerin ve çiçeklerin görünmesini seviyoruz. Ancak hiçbirimizi, iç mekan bitkilerinin bir odaya güzellik katarken zor bir bakımları olmasını istemeyiz. Bu nedenle evde hangi bitkileri yetiştireceğinize karar verirken, tercihinizi “bir süre ihmal ettiğinizde size küsmeyecek” olanlardan yana kullanmak isteyebilirsiniz. Peki, çok az sulanan çiçekler ve bitkiler hangileridir? İşte tam da bu konuya değindik ve ayda yalnızca bir kere sulamanın yeterli olacağı iç mekan bitkilerini listeledik.

az sulanan ev bitkileri ve çiçekleri

Çok Az Sulama ve Bakım Gerektiren Ev Bitkileri

1. Para Ağacı (Jade plant)

Para Ağacı

Kalın dalları ve ipeksi pürüzsüz yeşim yeşili yaprakları ile dostluk ağacı veya para ağacı olarak da bilinen bitki, çok az bakım gerektiren popüler bir ev bitkisidir. Düşük ışıklı bir yerde konumlandırın ve ayda bir veya iki kez biraz su verin.

Para ağacı bitkisinin toprağı nemli olmamalıdır. Ancak bitkinizde yaprakların buruştuğunu veya düştüğünü fark etmeniz, ona yeterince su vermediğiniz anlamına gelir.

2. Kauçuk Bitkisi

kauçuk bitkisi

Kauçuk bitkisi veya çiçeği, doğru şekilde önemsediğiniz sürece evinizde bulunan en az bakım gerektiren iç mekan bitkilerinden biri olacaktır. Şeffaf bir perdenin önü gibi doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacağı bir yere yerleştirmelisiniz.

Kauçuk bitkileri büyürken nemli toprağı tercih ederler. Ayrıca yapraklarının sararmaması için biz bezle silmek en iyisidir. Yeterince büyüdüğünde bitkinizi ayda bir veya iki kez sulamanız yeterlidir. Yaprakların sarkması yeterince sulanmadığı anlamına gelir.

3. Paşa Kılıcı

Paşa Kılıcı Bitkisi

Paşa kılıcı, çok az bakım gerektiren bir başka güzel bitkidir. Çizgili yeşil yapraklar uzun ve dik durur. Bulunduğu herhangi bir odaya güzellik katar. Düşük ışıklı alanlarda hayatta kalabilir ve evinizin havasını temiz tutmak için toksinleri giderir.

Paşa kılıcı çok az sulama ile yaşayabilir. Bu yüzden ay boyunca bir veya iki kez sulamanız yeterlidir.

4. Kurdele Çiçeği (Chlorophytum comosum)

Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeği büyümesi kolay bir bitkidir. Bu nedenle çiçek ve bitki yetiştirme konusunda çok bilgili olmayanların için bile mükemmeldir. İyi drene edilmiş toprağa, dolaylı parlak ışığa ve çok sıcak olmayan bir ortama ihtiyaç duyar. Kurdele çiçeği de ayda bir kez sulama gerektirir. Yaprakların uçlarının kahverengileşmeye başladığını fark ederseniz, bu daha fazla suya ihtiyaç duyduğunun bir işaretidir.

5. Hava Bitkisi (Tillandsia)

Hava Bitkisi

Hava bitkileri olarak bilinen iç mekan bitkileri tamamen kusursuzdur ve bakımı olabildiğince kolaydır! Bunun nedeni, büyümek için toprağa ihtiyaç duymamalarıdır. Bu da, neredeyde hiç suya ihtiyaçları olmadığı anlamına gelir. Yalnızca ara sıra sprey şişesi ile birkaç kez su püskürtmeniz yeterlidir.

6. Yelken Çiçeği (Barış Çiçeği)

Barış Çiçeği

Barış çiçeği, oturma odası veya ofis alanını güzelleştirmenin harika yollarından biridir. Koyu yeşil yaprakları ve beyaz çiçekleri ile tanınan barış çiçeği, her odada hava kalitesini büyük ölçüde artıran başka bir iç mekan bitkisidir. Dolaylı güneş ışığı ve 18-23 derece arası sıcaklıkları sever. Soğuk hava akımı çiçeğe zarar verir.

Sağlıklı şekilde büyümesi için çok az suya ihtiyacı vardır.

7. Şeflera

şeflera bitkisi

Şeflera, birçok çeşide sahip popüler bir ev bitkisidir. Doğru ışık koşulları ve sulama ile fazla bakım gerektirmez. Parlak ama dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. Yaprakları yakabileceğinden çok sıcak veya parlak olmayan bir yerde olduğundan emin olun.

Toprak nemli hale gelene kadar sulamak yeterlidir. Aşırı sulama kök çürümesine neden olabilir ve sonunda bitki öldürebilir.

8. Salon Yaprağı (Aspidistra elatior)

Salon Yaprağı Bitkisi

Salon yaprağı, ortama tropikal bir hava getirdiği için ideal bir ev bitkisidir. Mekanın sıcak ya da soğuk olması çok fark etmez. Her durumda bir miktar ihmal edilebilirler. Düşük ışık veya gölge bir yere yerleştirin ve ayda bir kez sulayın.

9. Zebra Kaktüs (Haworthia Fasciata, Yılanderisi Çiçeği)

zebra kaktüsü

Evinizin bir yerinde bir zebra kaktüsü sergilerseniz, hak ettiği ilgiyi çekeceğine şüpheniz olmasın. Zebra kaktüsü veya diğer adlarıyla Haworthia Fasciata, Yılanderisi çiçeği, aloe vera’ya çok benzeyen sulu bir bitkidir. Her yaprağın çevresinde bitkiye zebra görünümü veren beyaz çizgili, koyu yeşil yaprakları vardır. Bitkiyi soğuk, hava akımı (cereyan) ve parlak güneş ışığından uzak tutun.

Bu bitkiye çok fazla dikkat etmenize gerek yok. Yalnızca her ayda bir iki kez sulamanız yeterli olacaktır.

10. İnci Tanesi (Tesbih Çiçeği)

Tesbih Çiçeği

Tesbih çiçeği bitkisi olarak da bilinen inci tanesi, gerçekten adına uyan bir sukulent (etli bitki) türüdür. En iyi görünümü asılı olarak sağlar ve hearhangi bir odada odak noktası olacağından emin olabilirsiniz. Parlak ışıkta, tercihen güneş ışığında daha iyi büyür ve çok az bakım gerektirir.

Anavatanı Güney Afrika olan bu bitkiyi sulamayı unutursanız strese gerek yoktur. Çünkü ayda bir kez sulamanız bile hayatını sürdürmesine yeterli olacaktır.

2 YORUMLAR

  1. Para çiçeği ve Barış çiçeği evimde kullanıyorum ama ikiside hergün su istiyor bence yanlış bilgi. Özellikle barış çiçeği oda sıcaklığında olduğu halde hergün su ister. Güneş gelirse yaprakları bozuluyor. Kışın bile susus kalamıyor. Bilginize sunarım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.