Çocuklarda Göz Problemlerinin 8 Belirtisi

çocuklarda göz sorunu belirtileri

Çocukların okulda öğrendiklerinin yüzde 80’inin görsel olarak öğretildiğini biliyor muydunuz? Bu, çocuğunuzun tedavi edilmemiş bir göz sorunu varsa, onun gelişimini ciddi şekilde etkileyebileceği anlamına gelir. Bu yazımızda çocuklarda göz problemlerinin belirtilerine değineceğiz.

Çocuklarda göz sorunu belirtileri

Çocuklarda Göz Problemlerinin Belirtileri

1. Sürekli olarak TV’ye yakın oturması veya bir kitabı gözlerine çok yakın tutması

Televizyona çok yakın oturmanın gözleri bozacağı bir efsane olsa da, bu alışkanlık bir göz probleminin işareti olabilir. Çocuğunuz televizyondaki görüntüleri net bir şekilde göremiyorsa veya kitabı çok yakın tutmadan okuyamıyorsa, miyop (uzağı göremeyen) olduğu anlamına gelebilir.

2. Sık sık gözlerini ovalaması

Evet, çocuklar sıkıldıklarında veya yorgun olduklarında gözlerini ovalayabilir. Ancak, çocuğunuz bir şeye konsantre olmaya çalışırken veya aktifken gözlerini ovalıyorsa, göz sorunu olduğu anlamına gelebilir.

3. Okurken okuduğu bölümü kaybetmesi

Çocuklar okumayı öğrenip kelimeleri çıkardıklarında, okudukları kelimeleri izlemek için genellikle parmaklarını kullanırlar. Ancak bir süre sonra parmaklarını kullanmadan okumaya başlarlar. Okumayı öğrendikten uzun bir süre sonra çocuğunuz hala parmağını kullanıyorsa, parmağını kullanmadan sesli okumayı denemesini isteyin. Eğer sorun yaşıyorsa, görme sorunu olabilir.

4. Işığa karşı aşırı hassasiyet

Çocuğunuzun gözleri iç aydınlatma, güneş ışığı veya kamera flaşlarına karşı hassas mı? Fotofobili veya ışığa aşırı duyarlılığı olan çocuklar baş ağrısı ve mide bulantısı yaşayabilirler. Işık hassasiyeti, birkaç göz sorununun belirtisi olabilir.

5. TV izlerken veya okurken bir gözünü kapatması

Bir masa, bilgisayar veya kitaba konsantre olmak için bir gözü kapatmak, yakınsama yetersizliği olarak adlandırılan bir göz sorununun belirtisi olabilir.

6. Okulda düşük notlar alması

Çocuğunuz, görüşünün zayıf olması nedeniyle öğretmenin tahtaya ne yazdığını görmekte zorlanıyorsa, size söylemeyebilir. Sonuç olarak, sınavlarından düşük notlar alabilir. Çocuğunuz notlarını yükseltmek için çaba sarf ediyor ancak herhangi bir gelişme göstermiyorsa, ona tam bir göz muayenesi yaptırın. Çözüm gözlük veya lens olabilir!

7. Gözlerinin acıdığı gerekçesiyle bilgisayar kullanmaktan kaçınması

Dijital göz yorgunluğu, bilgisayar veya diğer dijital cihazları sıkça kullanan çocukları arasında yaygındır. Çocuğunuzun, dijital bir cihaz kullanırken 20 saniye boyunca en az 6 metre uzaklıkta bir şeye bakması için her 20 dakika bir ara vermesini sağlayın. Göz rahatsızlığı devam ederse, onu bir göz doktoruna götürün.

8. Sınıf tahtasını daha iyi görmek için başını eğmesi

Öğretmenlerin, tahtayı görmek için kafalarını eğmek zorunda kalan öğrencileri tespit etmesi ve ailelerine bildirmesi gerekir. Ayrıca göz muayenesi yapılana kadar, daha kolay görebilmesi için çocuğun tahtaya daha yakın oturması sağlanabilir.

Çocuklarda göz sorunlarının erken teşhisi ve tedavisi için, 6 aylık ve 3 yaşındayken ve okula başladıktan sonra düzenli olarak göz muayenesi yapılması gerektiğini unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.