Cilt Lekeleri ve Ölü Cilt Hücrelerinden Kurtulmak İçin 3 Ev Yapımı Karbonat Maskesi

ev yapım karbonat maskeleri

Karbonat inanılmaz bir malzemedir. Mutfağımızda kullanmanın yanı sıra güzellik rutinlerimizde de kullanabiliriz. Örneğin, cilt lekeleri için karbonat, yoğurt ve limon suyu kullanarak çok etkili bir yüz maskesi elde edebiliriz. Cilt lekeleri dışında akne ve sivilce izlerini yok etmek ya da ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için de bu ev yapımı karbonat maskelerini kullanabiliriz.

***Sponsorlu Reklamlar***

karbonat maskesi

Karbonat Maskesinin Faydaları

Aşağıda üç farklı karbonat maskesi tarifi paylaştık. Her maske cildiniz için benzersiz özelliklere ve farklı faydalara sahip. Bu maskelerin en önemli özelliklerinden biri, yüzdeki gözenekleri temizlemesidir.

***Sponsorlu Reklamlar***

Karbonatın soyma gücü vardır ve yüzünüzü derinlemesine ovar. Karbonatı yüz peelingi malzemesi olarak bile kullanabilirsiniz. Ayrıca, soyma gücüne sahip olduğu için ölü cilt hücrelerini de temizler. Ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi daha parlak ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir diğer fayda ise karbonatın akneye karşı savaşabilmesidir. Akne, birçok insan arasında yaygın bir sorundur. Karbonat yüzünüzdeki ölü cilt hücrelerini temizlediği için akne oluşumunu önler. Karbonat maskesi tarifine limon suyu eklediğinizde, etkisi iki katına çıkar. Limon, akneye karşı savaşmamıza yardımcı olacak doğal bir antimikrobiyal malzemedir.

Karbonata yoğurt ekleyerek yoğurdun yatıştırıcı gücünden faydalanabilirsiniz. Ayrıca, yüzünüzü ovarken yoğurt cildinizi nemlendirmeye devam edecektir. Bu şekilde hassas bir cilde sahipseniz, ölü cilt hücrelerini temizlerken cildinizin hasar görmemesini sağlamış olursunuz.

***Sponsorlu Reklamlar***

Karbonat Maskesi Tarifi – 1

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı karbonat
  • 2 yemek kaşığı ılık su

Hazırlanışı

Macun kıvamına gelene kadar karbonatın üzerine ılık suyu yavaş yavaş ekleyin. Suyu çok fazla kaçırırsanız, maskeniz çok sıvı olacaktır ve sıvı bir maskeyi uygulamak gerçekten zordur.

Elde ettiğiniz macunu sorunlu bölgeye uygulayın. 20 dakika bekletin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Sorunlu bölge genişse malzemeleri aynı oranda arttırarak daha fazla maske elde edebilirsiniz. Bu maske genellikle akneye karşı iyi bir iş çıkartır.

Karbonat Maskesi Tarifi – 2

Malzemeler

***Sponsorlu Reklamlar***

  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 4 çay kaşığı karbonat
  • 8-10 damla taze sıkılmış limon suyu
  • 3-4 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Yoğurt, karbonat, limon suyu ve zeytinyağını, tüm malzemeler birleşene kadar bir kapta karıştırın. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze parmaklarınızla veya temiz bir fırça kullanarak uygulayın. 20-30 dakika bekletin ve yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Karbonat Maskesi Tarifi – 3

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı karbonat
  • 1 yemek kaşığı maya
  • 8-10 damla taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı

Karbonat, maya ve limon suyunu temiz bir kapta karıştırın. Bu maskede maya olduğundan, dikkatli olmanız gereken bir şey var. Malzemeleri karıştırmak için metal kaşık yerine tahta kaşık kullanmanız gerekiyor. Çünkü metal kaşık maya ile etkileşime girebilir. Elde ettiğiniz maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 25 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü suyla yıkayın.

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here