Çiğ Beslenme Nedir, Faydaları Nelerdir?

çiğ beslenme nedir yararları nelerdir
çiğ beslenme nedir yararları nelerdir

Çiğ beslenme nedir? Yemeğin de trendi olur mu demeyin! Son günlerde sıkça duyduğumuz çiğ beslenmenin merak edilenlerini keşfedin… Yaz aylarının altın kuralı vücudumuzu yormadan yeterli besinleri alabilmemizdir. Çiğ beslenme ise her şeyden önce bir beslenme şeklinden daha çok bir yaşam biçimidir. İlk insanlar ateşi bulmadan önce kullandıkları beslenme yöntemi olduğu için aslında öze dönmek olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenle bu akımın aslında fazlasıyla geçmişe dayandığını söyleyebiliriz. Çiğ beslenmenin temelinde çiğ sebze ve meyveler, kuru yemişler ve yağlı tohumlar vardır. İşlenmiş gıdaların çiğ beslenme felsefesinde yeri yoktur.

Çiğ beslenme felsefesini iki grupta inceleyebiliriz. Birinci grup hiç et tüketmezken, ikinci grup sınırlı miktarda et tüketir. Tüketilen et genelde balık ürünleridir. Besinlerin pişirilmemesinin nedeni ise pişerken enzim aktivitelerinin ölmesidir. Dolayısıyla pişen besinlerde sindirime yeterli yarar sağlanamayacağı düşünülür. Hayvansal gıdaların tüketilmemesinin en önemli nedeni ise böbreklere fazla yüklenmemek içindir. Besinler en fazla 45 derece ısı uygulanarak pişirilir.

Çiğ beslenme nedir faydaları ve zararları nelerdir

Çiğ Beslenmenin Faydaları

  • Besin bir işlemden geçmediği için enzim ve vitamin oranı en üst düzeyde kalır.
  • Katkılı besinler tüketilmediği için uzun vadede kanser riskini azaltır.
  • Bol lifli gıdaların tercih edilmesi sindirim sistemi için yararlıdır.
  • Vücudumuzun temel ihtiyacı suyun tüketiminin fazla olması en önemli faydaları arasındadır.
  • Vücudumuza zararlı alkol ve kafein tüketimi çiğ yemek felsefesinde yoktur. Bu başlı başına karaciğer ve akciğerlerimize katkı sağlar.

Çiğ Beslenme Felsefesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Et, yumurta ve süt gibi besinlerde bulunan mineral ve vitaminler tüketilmediğinden uzun vadede vücutta eksiklikleri ile karşılaşılabilir. Protein, vücudumuzda hücrelerin yenilenmesi, mikroplara karşı koruma sağlanması ve enzim, hormon yapımında etkilidir. Fazlasının böbreklerinize zararı vardır. Çiğ beslenmeyi bir haftalık periyot ya da maksimum bir aylık periyot olarak uygulayabilirsiniz. Vücudunuzda detoks etkisi yaratarak toksinlerden arınmanıza yardımcı olacaktır. Toksinlerden arınmak, vücut enerjinizi yükseltir ve organlarınızın rahatlamasını sağlar. Her yararlı şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin, kuruyemişlerin fazla tüketiminin size yağ olarak geri döneceğini unutmayın! Çiğ beslenmeyi bir diye olarak görmek yerine, vücudunuzu arındırmak olarak görün. Çünkü kilo vermek için vücudun dengeli ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır ve buna protein kaynaklı besinler de dahildir.

3 YORUMLAR

  1. Sağlık konusunun önemi geç olsa da insanlar sağlığına dikkat konusunda bilinç kazanmaya başladı. Artık yediklerine içtiklerine dikkat etmeleri sevindirici bir durum. Yazınız bu bilinci oluşturmak isteyenler için çok faydalı olmuş teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.