Çevre Dostu Bir Evde Olmaması Gereken 4 Malzeme

Formaldehit içeren ürünler

Çevre dostu bir evde olması gerekenleri çoğumuz biliyoruz. Enerji tasarruflu sistemler, iyi yalıtılmış pencereler ve duvarlar, belki küçük bir kapalı bitki bahçesi ve diğer iyileştirmeler başta geliyor. Peki, çevre dostu bir evde nelerin olmaması gerektiğini biliyor musunuz? Evinizin yapısal parçalarından bazılarında (yapıştırıcılar, inşaat malzemeleri ve boya gibi) yer alan kimyasallar sizi ve ailenizi etkileyen tehlikeli toksinler yayabilir. Bu konuda uzak durmanız gereken dört malzeme var.

Kanserojen temizlik malzemeleri

Güzellik, Temizlik ve Bakım Ürünlerindeki Sağlığa Zararlı Maddeler

Uçucu organik bileşikler

Uçucu organik bileşikler, çok çeşitli ev ve ofis ürünlerinde ortaya çıkan organik kirleticilerdir. Boya, temizlik malzemeleri, kalıcı işaretleme ürünleri ve mobilyalar bu ürünler arasında yer alır. Bu kirleticiler, iç hava kalitesini etkiler ve baş ağrısı, mide bulantısı, karaciğer ve böbrek hasarına kadar değişen yan etkilere neden olabilirler. Peki, bu kirleticilerden nasıl uzak durabilirsiniz? Favori ürünlerinizin etiketlerinde “low-VOC” veya “no-VOC” ibareleri olmasına dikkat edin, ihtiyacınız olan en küçük miktarı satın alın ve bunları yalnızca havalandırılmış alanlarda kullanın.

Fitalatlar

Fitalat olarak bilinen kimyasallar, parfüm ve duş perdelerinden tutkal ve böcek ilaçlarına kadar her şeyde ortaya çıkıyor. Bu nedenle uzak durulması kolay değil. Hava, su veya gıda yoluyla vücudu nüfus eden fitalatların etkileri doğrulanmasa da, kanserojen oldukları düşünülmektedir. Fitalatlardan uzak durmak için plastik veya teneke kutularda paketlenmiş gıdalar yerine, cam kasede paketleri tercih edin ve mikrodalga fırında plastik kap kullanmayın.

Formaldehit

Formaldehit, ağır yapıştırıcılar ile bir arada tutulan kontraplak, MDF ve sunta gibi preslenmiş ağaç ürünlerinde ve yığın halinde üretilen yapı malzemelerinde bulmanız olasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA)’na göre formaldehit emisyonu gözlerinizi sulandırabilir ya da mide bulantısına neden olabilir. Ayrıca laboratuvar hayvanlarıyla yapılan testlerde kanserle bağlantılı olduğu da tespit edilmiştir. Riski azaltmak için üre reçineleri yerine fenol reçineleriyle yapılan preslenmiş ağaç ürünlerini tercih edin ve evinizi iyi havalandırın.

Petrol

Evinizi minimum çevresel etki ile donatmak istiyorsanız, mümkün olduğunca fazla petrol kullanımını önlemelisiniz. Bu sadece bir hibrid arama almak veya alternatif enerjiye geçmek anlamına gelmiyor. Çevreci sivil toplum kuruluşlarına göre, petrol parafin mumu ve teflondan ojeye ve plastiğe kadar her şeyin içinde bulunmaktadır. Petrol kullanımını sınırlandırmanın en iyi yolu, daha bilinçli bir tüketici olmak ve yeni bir şey satın almadan önce iki kere düşünmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.