Çok Çay İçmenin Zararları Nelerdir?

çayın faydaları ve zararları

Kalın montlar geri döndü; atkı, şapka ve eldivenler çantalarda yerini aldı. Kış artık kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Bu soğuk havalarda içimizi ısıtacak en güzel şey, dumanı üzerinde taze demlenmiş bir bardak çay…Çay, her dönem popülerliğini koruyabilen nadir değerlerimizden. Kahve kültüründe gerçekleşen hareketlenmeler tahtını sallıyor olsa da, çay tüketiminin giderek arttığı istatistiksel olarak pek çok konsey tarafından açıklanmış durumda. Tiryakilerin asla 1 bardakla yetinmediğini düşünüldüğünde, ülkemizde de sudan sonra en çok tüketilen içecek, çay.

Çay, kültürümüzde o denli sağlam bir yere sahip ki, günün her saati içilmeye hazırdır. “Sabahları bir bardak çay içmeden kendime gelemiyorum” diyen kişiler sizin de etrafınız da vardır şüphesiz… Tatlı sohbetlerin ortağı, sıcak günlerde içimizi ısıtandır. Kahvaltının vazgeçilmezidir; akşam yemeği sonrasında, ofislerde mola saatlerinde, okulda ders aralarının olmazsa olmazıdır.

Ancak çay da diğer tüm besinler gibi tüketilirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalara sahiptir. Çay tiryakilerinin çaydan maksimum fayda, minimum zarar görmesi için dikkat etmesi gereken hususlara değinelim istedik.

çok çay içmenin zararları

Çay Tiryakilerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ne Yapmalı, Ne Yapmamalı?

  • Sadece çay için geçerli olmamakla birlikte “çok sıcak” içecekleri sıklıkla tüketmemelisiniz. Çok sıcak çay içmek gırtlak kanserine yakalanma riskinizi artırabilir. Siyah çay sevenlerden daha çok duyduğumuz, “dumanı üstünde çay” içme alışkanlığının sağlınız için bir tehdit olduğunu unutmayın.
  • En güzel çay tadını yakalamak için porselen ya da cam demlikler tercih etmelisiniz.
  • Demleme işlemi gerçekleştikten sonra çayı kaynatmaya devam etmeyin.
  • Ülser ya da gastrit problemi olanlar için ancak az demli çaya izin var. Tedavi süresince uyulması gereken besin listesinde de yasak olduğunu göreceksiniz.
  • Kafeinle ilgili endişeleri olanların yeşil çay tüketmesinde fayda var. Siyah çay yeşil çayın 2 katı kafein miktarına sahip.
  • Her insanın bünyesinde farklı olmakla birlikte, fazla kafeinin kalp çarpıntısı, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olabileceği unutulmamalıdır.
  • Demir emiliminin azalmasına neden olmaması için çayı yemek ile birlikte tüketmemelisiniz.
  • Antioksidanlar vücut içinde serbest radikal olarak bilinen maddelerin oluşmasına engel olur. Hastalıkların önlenmesi için antioksidan etkiye sahip yeşil çay tüketmelisiniz.

Sağlıkla kalın…!

3 YORUMLAR

  1. Çay tiryakisi olarak ilgiyle okudum (: İsmail Abi gibi ‘herkese benden çay’ diye bağırasım geldi, gerçekten çok içten bir yazı olmuş (:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.