Buzlu Su İçmek Zayıflatır mı?

buzlu su içmek zayıflatır mı

Buzlu su içmek zayıflatır mı?, kolay yoldan kilo vermek isteyenlerin cevabını merak ettiği bir soru olabilir. O halde bu soruyu, “Buzlu su içmek, vücudunuzun suyu ısıtmak için enerji harcamasına neden olacağı için kilo vermenize yardımcı olur.” diyerek cevaplayalım ve konunun ayrıntılarına göz atalım.

buzlu su ile zayıflamak mümkün mü

Buzlu Su ile Zayıflamak Mümkün mü?

Buzlu su açlık hissini gidermeye yardımcı olur, metabolizmayı geliştirir ve vücudun su ihtiyacını karşılar. Vücudunuzun buz gibi soğuk suyun sıcaklığını yükseltmesi gerekir ve bu da kalori yakmanıza neden olur.

Buzlu su içtiğinizde, vücudunuzun ne kadar kalori yakacağını basit bir hesaplama ile tahmin edebiliriz. Yarım litre buzlu su içtiğinizde, ne kadar kalori yakacağınızı hesaplayalım.

Normal vücut sıcaklığı 37 derecedir. Buzlu suyun sıcaklığı ise 0 derecedir. Bu durumda yarım litre buzlu suyun sıcaklığını normal seviyeye yükseltmek için ne kadar kalori yakmak gerekiyor? Yakılan kalori, 0,01 litre suyun sıcaklığını 1 derece yükseltmek için gereken enerji miktarıdır. Yani her 0.01 litre suyun sıcaklığını 37 dereceye yükseltmek için 500 kalori yakılır. Bu da yarım litre buzlu suyu, normal vücut sıcaklığına getirmek için 18500 kalori yakılması (500 x 37 = 18500) gerektiği anlamına gelir.

Çıkan sonucu kalori teriminin ifade ettiği kilo kalori cinsine çevirdiğimizde, 0.5 litre buzlu suyu normal vücut sıcaklığına getirmek için 18.5 kilo kalori yakmanız gerektiği sonucu çıkar. Kilo verme konusunda ciddiyseniz, bu miktar size çok yüksek gelmeyebilir. Ancak günlük 3 litre buzlu su içtiğinizi düşünürsek, günde 111 kilo kalori yakarsınız. Belirli bir süre boyunca bu şekilde devam ederseniz, yakılan günlük kalori miktarı önemli hale gelebilir. Ancak farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği için, günde 3 litre buzlu su içemezsiniz.

Dolayısıyla, tek başına buzlu su içmek zayıflamanıza yardımcı olmak için yeterli olmayacaktır. Buzlu su içmek, kilo verme planınızın bir parçası olabilir. Ancak düşük kalorili diyet yapmak, kardiyo egzersizleri yapmak, aldığınız kalori miktarının kaydını tutmak, porsiyonları yönetmek, az ve sık yemek ve diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları ile birlikte buzlu su içmek zayıflamanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.