Burun Tıkanıklığını Açmanın 8 Doğal Yolu

burun tıkanıklığını açmanın yolları

Burun tıkanıklığı oldukça can sıkıcı olabilen bir durumdur. Konuşurken veya yemek yerken istemsiz olarak burundan damlalar gelir. Nihayet bu duruma dayanamayıp rahat nefes almak için burnunuzu temizlemek istediğinizde, hiçbir şey çıkmaz. Birçok insan burun tıkanıklığına çok fazla mukusun neden olduğunu düşünmektedir. Ancak, burun tıkanıklığının nedeni aslında sinüslerdeki iltihaplı kan damarlarıdır. Tahriş olmuş damarlar genellikle soğuk algınlığı, grip, alerjiler veya sinüs enfeksiyonu ile tetiklenir. Burun tıkanıklığının nedeni ne olursa olsun, rahatlamanın kolay yolları vardır. Hemen şimdi daha iyi nefes almak ve daha iyi hissetmek için, aşağıda yer verdiğimiz burun tıkanıklığını açmanın doğal yolları listesine göz atabilirsiniz.

Burun Tıkanıklığını Açmanın Doğal Yolları

burun tıkanıklığını açmanın doğal yolları

1. Hava Nemlendirici Kullanın

hava nemlendirici

Nemlendirici sinüs ağrısını azaltmak ve burun tıkanıklığını rahatlatmak için hızlı ve kolay bir yol sağlar. Makinenin haznesindeki su yavaşça neme dönüşür ve odanın nem oranı artar. Bu nemli havada nefes almak, burun ve sinüslerdeki tahriş olmuş dokuları ve şişmiş kan damarlarını yatıştırır. Ayrıca, sinüslerdeki mukus tabakasını da inceltir. Burnunuzdaki sıvıları boşaltmak ve nefesinizi normale döndürmeye yardımcı olmak için odanıza bir nemlendirici koyun.

2. Sıcak Duş Alın

Duştan çıkan buhar, burnunuzdaki mukusu inceltir ve iltihabı azaltır. Sıcak bir duş almak, en azından bir süreliğine nefes almanın normale dönmesine yardımcı olur.

Aynı etkiyi, musluktan akan sıcak suyun oluşturduğu buharı soluyarak da sağlayabilirsiniz. Banyo lavabonuzdaki sıcak suyun açın. Suyun sıcaklığı istenilen seviyeye geldiğinde, başınızın üzerine bir havlu koyun ve başınızı lavaboya eğin. Oluşan buharı burnunuzdan derin nefes alarak içinize çekin. Yüzünüzü sıcak su veya buharla yakmamaya dikkat edin.

3. Bol Sıvı Tüketin

Su, sporcu içecekleri ve hatta meyve suyu dahil olmak üzere neredeyse tüm içecekler, hasta olduğunuzda vücudun su ihtiyacını karşılama konusunda yardımcı olur. Burun kanallarındaki mukusu inceltir, sıvıları burnunuzdan dışarı iter ve sinüslerdeki basıncı azaltır. Daha az basınç, daha az iltihap ve tahriş anlamına gelir.

Burun tıkanıklığına boğaz ağrısı eşlik ediyorsa, sıcak çay ve çorba da boğazınızdaki rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

4. Tuzlu Su Spreyi Kullanın

Tuzlu su spreyi burun deliklerindeki nemi artırabilir. Tuzlu su burun kanallarındaki mukusu incelterek, kan damarlarının iltihaplanmasını azaltır ve tıkalı burundaki sıvıyı boşaltamaya yardımcı olur.

Eczanelerde satılan bazı tuzlu su spreyleri dekonjestan ilaç (burun tıkanıklıklarını gidermek için kullanılan geniş bir ilaç sınıfı) içerir. Dekonjestan içeren tuzlu su spreyi kullanmaya başlamadan önce doktorunuza başvurun. Bu spreyler üç günden uzun bir süre kullanıldıklarında burun tıkanıklığını daha da kötüleştirebilir. Ayrıca diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında yan etkilere de neden olabilirler.

5. Neti Pot ile Sinüslerinizi Boşaltın

neti pot

En ideal seçenek olmasa da, tıkalı burun deliklerinizi “neti pot” adı verilen burun yıkama kiti ile temizleyebilirsiniz. Neti pot, mukus ve sıvıları burun kanallarından temizlemek için tasarlanmış bir aparattır. Aparatı kullanırken musluk suyu yerine, damıtılmış veya steril su kullanılması önerilir.

6. Sıcak Kompres Uygulayın

Sıcak kompres, burun tıkanıklığını dışarıdan açarak burnun açılmasına yardımcı olabilir. Sıcak kompres yapmak için önce bir havluyu sıcak suya batırın. Fazla suyu sıkın, havluyu katlayın ve burnunuz ile alnınızı örtecek şekilde kafanıza yerleştirin. Sıcaklık, rahatlama sağlayarak burun deliklerindeki iltihabı hafifletebilir. Sıcak kompresi gerektiği kadar sık tekrarlayabilirsiniz.

7. Dekonjestanları Deneyin

Dekonjestan bir ilaç, burun kanallarındaki şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Sprey ve hap olarak bulunan birçok dekonjestan reçetesiz satın alınabilir. Yaygın olarak kullanılan dekonjestan ilaçlar arasında ILIADIN, BURAZIN, RHINFANT gibi burun spreyleri yer alır.

Tüm dekonjestanları doğru ve güvenli bir şekilde kullanın. Doktor gözetimi olmaksızın üç günden uzun bir süre dekonjestan kullanmamalısınız. Üç günden uzun kullanımlarda, dekonjestan ilaçlar burun tıkanıklığını daha da kötüleştirebilir.

8. Antihistaminikler veya Alerji İlaçları

Burun tıkanıklığının nedeni alerjik reaksiyon ise antihistaminik veya alerji ilacı almanız gerekebilir. Her iki ilaç türü de burun tıkanıklığına neden olan şişliği azaltarak burnunuzun açılmasını sağlayabilir. Hem antihistamin hem de dekonjestan içeren ilaçlar, sinüs basıncını ve alerjik reaksiyonların neden olduğu şişmeyi rahatlatabilir.

Bu ilaçları kullanmadan önce talimatları dikkatlice okuyun. Aksi takdirde durumunuzu daha da kötüleştirebilirsiniz. Antihistaminiklerin uykuya neden olabileceği de unutulmamalıdır. Antihistamin ilacın sizi nasıl etkileyeceğinden emin değilseniz, uyanık ve aktif olmanız gereken zamanlarda ilacı kullanmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.