Bursa Cumalıkızık gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler!

13 Tadına doyamayacağınız bir köy kahvaltısıyla ağaç ve kerpiçlerden kaplı evlerde Osmanlı köyünü yaşayacağınız bir mekan. Gittiğinizde aktiviteleri, kahvaltıları bir çok tarihi mekanı sayesinde çok farklı duygular yaşayacağınız Bursa Cumalıkızık’ı Bursa’dan yolunuz geçerse mutlaka uğranması gereken yerlerden biri. Kurulan pazarları, Cumalıkızık‘a özgü ne varsa bulabileceğiniz sıcak ve samimi halkıyla keyifli vakit geçirebileceğiniz bir köy. Yolunuz geçmese bile özellikle bir hafta sonunun ayırıp güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapmaya değer bir yer…

Cumalıkızık

Cumalıkızık adını nereden aldı…

Bir vakıf köyü olarak kurulan köyde, tarihi doku çok iyi korunmuştur ve Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örnekleri günümüze ulaşmayı başarmıştır. Bu özelliği nedeniyle çok ilgi çeken ve ziyaret edilen bir yerleşim yeri olmuştur. Sık sık tarihsel filmlere mekan olmaktadır.

Uludağ etekleri ile vadiler arasında sıkışıp kalan köylere kızık adı verilmiştir. Diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden Cuma namazı için toplandığı yer olduğundan bu köyün Cumalıkızık adıyla anıldığı söylenir.

Osmanlı Motifli Kapı
Osmanlı Motifli Kapı

Bir başka söylence de Osaman Bey’in köyün kurulduğu günün cuma günü olması sebebiyle bu köye “Cumalıkızık” adını vermiş olduğudur.

 

Cumalıkızık Köy Kahvaltısı
Cumalıkızık Köy Kahvaltısı

Cumalıkızık Etnografya Müzesi

Köyün geçmişine ait çeşitli eşyalar halk tarafından bağışlanarak XVIII.,XIX. ve XX. yüzyıla ait güzel bir koleksiyon oluşturulmuştur. Salondaki eserler girişin solundan başlayarak merdiven kısmına kadar duvarlara dayalı camekanlı vitrinler ile bir orta vitrinde sergilenmektedir. Müzenin bahçesinde, sundurma ile örtülü kısımda at arabaları, şaraphane ”üzüm çiğneme teknesi”, dibek taşı, yalak, sütun başlığı bulunmaktadır. Ostotek teknesi (kül kapları) ve başlığın köyün 2 km. güneyindeki ”Karancak” mevkiinden getirildiği öğrenilmiştir. Müzede ev eşyaları, aydınlatma ve ısıtma araçları, mutfak eşyaları, tarım aletleri, silahlar, teknik araçlar, av malzemeleri, binek ve taşıma araçları bulunmaktadır.

Cumalıkızık Etnografya Müzesi
Cumalıkızık Etnografya Müzesi

Ahududu Şenliği

Bursa’nın tarihi mekanı Cumalıkızık’ta her yıl geleneksel Ahududu Şenliği yapılmaktadır. Cumalıkızık’ın kendine özgü ürünü Ahududularla köy renkli anlar yaşamaktadır. Ahududunun muhteşem lezzetini bulabileceğiniz şirin bir köy.1313

Ahududu Şenliği
Ahududu Şenliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.