Bronzlaşmanın Cilde Verdiği 4 Önemli Zarar

Bronzlaşma meraklılarına kötü haberlerimiz var! Size bronzlaşmanın zararları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Bronzlaşmanın zararları

Bronz bir cilde sahip olmak birçoğumuz için önemlidir. Birçok kadın plaja gitmeyi, ilgi çekici bir bikini giymeyi ve güneşlenmeyi sever. Hatta birçoğu bundan daha keyifli bir şey olmadığını ifade eder. Ancak bronzlaşma meraklılarına kötü haberlerimiz var! Size bronzlaşmanın zararları hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Bronzlaşmanın cilde zararları

Bronzlaşmanın Cilde Zararları

Bronzlaşma, cildinizin renk tonundaki değişiklikten çok daha fazlasıdır. Cildin üst tabakasındaki hücreler ten rengini veren bir pigment olan melanin üretir. Güneşte dışarı çıktığınızda, UV ışınları cilde zarar verir ve melanin üretimini artırır. Bu durum cildin kendisini daha fazla zarardan korumaya çalışması anlamına gelir. Kulağa hoş gelmiyor değil mi?

1. Cilt Kanseri Olasılığını Yükseltir

Bronzlaşmanın cilt kanserine sebep olabileceğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu önemli bilgiye birçoğumuz önem vermeyiz ancak artık biraz daha dikkat etmenin vakti gelmiş olabilir. Bronzlaşma, cilt hücrelerinde zarara ve travmaya neden olur. Solaryum gibi suni UV ışınları kullanılan bronzlaşma ile güneş altında bronzlaşmanın çok farkı yoktur. Cildiniz güneş de dahil herhangi bir UV radyasyon kaynağına ne kadar çok maruz kalırsa, cilt kanseri riski de o kadar yüksektir.

2. Erken Yaşlanmaya Neden Olur

Sizce de korkutucu değil mi? Sonuçları kesinleşmiş bazı araştırmalar, bronzlaşmanın erken yaşlanmaya yol açtığını göstermektedir. Nedeni ise aynı: UV radyasyonu. UV radyasyonuna maruz kalma süresinin yüksek olması, cildinizde erken yaşlanmaya neden olabilir. İster plajda yoğun güneş ışığı altında bir gün geçirmiş, ister solaryumda hızlı bir bronzlaşma seansı almış olun, maruz kaldığınız UV radyasyonu cildinize onarılmaz bir zarar verir.

3. Bronzlaşma Maliyetlidir

Para için endişelenmeye gerek duymayan az sayıda kişiden biri değilseniz, bronzlaşma cebinizde delik açar. Tabii ki, plajda “ücretsiz” bronzlaşmadan değil, düzenli olarak alınan solaryum seansları ve daha fazlası hakkında konuşuyoruz. Bugün piyasada birçok bronzlaşma ürünü bulunuyor: boyalar, bronzlaştırıcı losyonlar, kremler, bronzlaştırıcı spreyler ve diğer birçok sahte bronzlaşma ürünleri. İlk başta küçük bir gider gibi görünebilir ancak bir alışkanlığa dönüştüğünde aylık bütçenizin sabit bir parçası haline gelebilir. Peki, gerçekten buna değer mi?

4. Güvenli Bronzlaşma Diye Bir Şey Yoktur

Dünya çapında milyonlarca kadın, kozmetik şirketleri tarafından solaryum işletmecilerinin sahte reklamları tarafından yanlış yönlendiriliyor ve siz de bu durumun mağdurları arasında yer alıyor olabilirsiniz. Yıllar boyunca güzellik uzmanlarının önerdiği güvenli bronzlaşma olgusuna inanmış olabilirsiniz. Ancak teknoloji ve tıp profesyonelleri tarafından önerilmediği sürece güvenli bronzlaşma diye bir şey olmadığını hatırlayın. Tıbbi araştırmalar, bronzlaşma hızlandırıcılarının ve sahte bronzlaşma spreylerinin bile cildinizde olası yan etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Bronz bir tene sahip olmak size cazip geliyor olabilir. Ancak aynaya baktığınızda gerçek ten renginizin ne kadar güzel olduğunu görmenizi öneriyoruz. Cildiniz zararlı bir muamele görmeyi hak etmiyor. Artık bronzlaşmanın zararları hakkında daha dikkatli olmalı ve solaryum gibi suni yöntemlere başvurmadan önce iki kez düşünmelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.