Bozcaada’nın Unutulmaz Güzellikleri

Bozcaada sokakları
Bozcaada sokakları

Bozcaada‘ya 2012 yılında gittiğimden bu yana, o eşsiz güzellikteki yerde yaptığım yürüyüşler, içtiğim o lezzetli şaraplar, yediğim nefis köfte ve hayatımda gördüğüm en güzel doğal koylardan birinin içinde yer alan adeta teker teker kutsanmış üzümler ve böğürtlenlerle dolu bağlar aklıma gelir.

Bozcaada sokakları
Bozcaada sokakları

Bozzacada, Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı küçük bir ada. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer almaktadır. İlçe merkezi adanın kuzeydoğusunda toplanmış ve adada başka yerleşim yeri bulunmamakta. Bozcaada bulunduğu coğrafyadan dolayı kendine özgü, farklı bir iklim yapısına sahip.

Bozcaada’da konaklama yeri seçimi yaparken, merkez ya da merkez dışında kalmayı tercih etmek vermeniz gereken ilk karar. Rum ve Türk mahallesi diye ikiye ayrılan merkezde, eski Rum ilkokulundan, şarap fabrikasından, tarihi binalardan ve eski evlerden dönüştürülmüş ve mimari dokuya uygun inşa edilmiş, küçük otel ve pansiyonlar bulunuyor.

Pansiyon ve otellerin bir kısmı kendilerine ait bahçelerinde, bir kısmı da önlerindeki sokaklara koydukları masalarda veriyor kahvaltıyı. Yazın ada merkezi genel olarak trafiğe kapalı olduğu için nostaljik ara sokaklara açılan kapı önlerinde ya da bahçelerde vakit geçirilebiliyor. Adada minibüslerle sağlanan toplu taşıma, kısıtlı güzergahta ve saatlerde olduğu için merkez dışında konaklamak isteyenlerin özel araçlarıyla gelmeleri yerinde bir karar olacaktır. Çay bahçeleri adada en çok vakit geçirilen yerler arasında. Bozcaada’daki yeme-içme fiyatlarına bakacak olursak; çay ve adaçayı 75 kuruş, Türk kahvesi 4-6 TL,  menemen 5-10 TL, çiğ börek ve gözleme 6-8 TL, küçük bira 5-8 TL, öğlen yemekleri 4 TL ile 12 TL arası, akşam yemeklerinin ise 22 TL -150 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Bozcaada’nın domates reçeli çok ünlüdür. Rum asıllı bir aile tarafından üretilen ve satışa sunulan domates reçeli adayla özdeşleşmiş. Her çarşamba adada açık meyve sebze pazarı kuruluyor. Bozcaada bir üzüm ve şarap adası. Gelincik şerbeti, adada yer alan bir kafenin Bozcaada’ya kattığı bir lezzet. Mayıs ayında toplanan gelinciklerle yapılıyor. Konsantre halini cam şişelerde satın alabilirsiniz.

Bozcaada’da ne yapılacağına gelirsek; yoga dersleri ya da şarap derslerine katılabilir, plajda eğlenceli su sporları yapabilir, bisiklet ve motor kiralayabilir, sanat galerilerini gezebilir ya da seramik dersleri alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.