Boy Uzatma Egzersizleri (Resimli 6 Egzersiz)

boy uzatma egzersizleri

Boy uzatma egzersizleri belirli yaşlara kadar boy uzaması sağlayan etkili hareketler içerir.Boy uzaması en önemli fiziksel süreçlerden biridir. Boy uzamasını sağlayacağını iddia eden onlarca reklam görmüş olabilirsiniz. Fakat bu reklamlardaki ürünlerin veya yöntemlerin hiç birisi boyunuzu gerçek anlamda uzatmaz. Peki, gerçekten boy uzatmanın yolları var mı? Elbette var. Çoğu kişi boyumuzun ne kadar uzayacağının genlerimizle ilgili olduğunu düşünür. Genetik faktörler tabii ki önemli ancak bunun yanı sıra ulaşabileceğiniz en uzun boyu etkileyen farklı nedenler de vardır. Özellikle bazı egzersizler, boyunuzun uzamasına ve maksimum yüksekliğe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Beslenme, fiziksel aktiviteler, duruş ve boy uzatma egzersizleri boy uzamasına yardımcı olabilir.

boy uzatma egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri

Boyunuzun uzamasına yardımcı olabilecek en basit ve etkili egzersizlerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

İp Atlama / Basketbol

İp atlama ve basketbol oynama, boyunuzun uzaması için yapmanız gereken egzersizlerden biridir. İp atlamak kan dolaşımını hızlandırır ve boyunuzun uzaması için vücudun uzun kemiklerine baskı uygular.

Yana Eğilme Hareketi (Side Bend)

Side Bend, boyunuzun uzamasına yardımcı olacak bir başka egzersizdir. Ayaklarını omuz genişliğinde açılıp, vücut dik duruş pozisyonundayken yanlara doğru bükme şeklinde yapılır. Vücudun her iki tarafına da 15 saniye süreyle uygulanır.

Side Bend Hareketi
Side Bend Hareketi

Dikey Esneme

Dikey esneme, egzersizlerden hoşlanmayan insanların bile yapabileceği bir egzersizdir. Ayak parmaklarınızın üzerinde durun, kollar yukarı bakacak şekilde vücudunuzu kaldırın. Mümkün olduğu kadar vücudunuzu esnetin. Bu pozisyonda en az 30 saniye bekleyin. Egzersiz, düzenli olarak yapıldığında boyunuzun uzaması için omurganızın uzamasını sağlar.

Dikey Esneme Hareketi
Dikey Esneme Hareketi

Öne Eğilme Hareketi

Boyunuzu uzatmak için mükemmel egzersizlerden biridir. Ayaklarınızı birleştirin ve dik durun. Daha sonra dizlerinizi bükmeden ellerinizle yere dokunmaya çalışın. Hareket, omurganın esnemesini sağlar. Başlangıçta yere parmak uçlarınızla dokunmaya çalışmalısınız. Ancak avucunuzun yere tamamen değmesi en ideal olanıdır.

Öne Eğilme Hareketi
Öne Eğilme Hareketi

Kobra Pozu

Göğsünüz aşağı bakacak şekilde yere uzanın. Vücudunuzun üst bölümünü kaldırmaya ve mümkün olduğunca gerdirmeye çalışın. 15 saniye boyunca pozisyonda kalın ve daha sonra vücudunuzu yavaş yavaş ilk konumuna getirin. Egzersiz vücudun üst bölümünün uzamasına, dolayısıyla boyunuzun uzamasına yardımcı olur.

Kobra Pozu
Kobra Pozu

İki Yana Esneme Hareketi

Göğsünüz yukarı bakacak şekilde yere uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı aynı anda ters yöne doğru esnetin. 20 saniye boyunca pozisyonda kalın ve daha sonra ilk pozisyona dönün.

iki yana esneme hareketi
iki yana esneme hareketi

Boyumuzun ne kadar uzayacağı genetik faktörler tarafından belirlenir. Ancak beslenme ve egzersiz gibi fiziksel faktörler, ulaşabileceğimiz en uzun boya ulaşmamıza yardımcı olur. Boy uzaması çoğunlukla 25 yaşına kadar devam edebilir. Bu yaştan önce boy uzatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Boy uzatma egzersizleri de bunlar arasındadır.

İlginizi Çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.