Böbrek Taşları İçin 10 Doğal Çözüm

böbrek taşı için doğal çözümler

Böbrekler, insan vücudundaki en önemli organlar arasındadır. Kandaki yabancı maddelerin filtrelenmesine, atık ürünlerin dışarı çekilmesine ve sıvı dengesinin düzenlenmesine yardımcı olurlar. Gereksiz besinleri, fazla suyu ve toksinleri idrar yoluyla vücuttan atmak üzere mesaneye iletirler. Böbrek taşları böbreklerin atık maddeleri, fazla mineralleri ve toksinleri işleyememesi sonucu oluşur. Böbrek taşları (yeterince büyüklerse) yırtılma ve ağrıya neden olabilir, hatta bazıları idrar akışını engeller. Aşağıda, böbrek taşlarının neden olduğu rahatsızlığı hafifletmeye ve vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı basit doğal çözümler bulacaksınız.

böbrek taşları için bitkisel çözümler

Böbrek Taşları İçin Doğal Çözümler

1. Limon Suyu, Zeytinyağı ve Doğal Elma Sirkesi

Limon suyu, zeytinyağı ve doğal elma sirkesi kombinasyonu böbrek taşları ve neden oldukları rahatsızlık için en etkili çözümlerden biridir.

Nasıl kullanılır?

  1. Böbrek taşları ağrıya neden olduğunda,
  2. 60 ml organik zeytinyağı ile 60 ml limon suyunu karıştırın ve için.
  3. Hemen ardından 360 ml su için ve 30 dakika bekleyin.
  4. Daha sonra 360 ml suya yarım limonun suyunu sıkın.
  5. Su ve limon suyu karışımına bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi ilave edin ve için.
  6. Belirtiler iyileşene kadar limon suyu, su ve elma sirkesi uygulamasını her saat tekrarlayın.

2. Ayı Üzümü (Uva Ursi)

Ayı üzümü, halk arasında böbrek taşları için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Sadece böbreklerdeki enfeksiyonu hafifletmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatsızlığı azaltmaya ve idrar yollarını temizlemeye yardımcı olabilir. Böbrek taşları için günde üç kez 500 mg kullanılması önerilir.

3. Karahindiba Kökü

Organik karahindiba kökü böbrekleri temizlemek ve normal böbrek fonksiyonlarını desteklemek için iyi bir araçtır. Günde iki kez 500 mg almak faydalı olabilir.

4. Barbunya

Barbunya fasulyesi böbrek taşları ile ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olan mükemmel bir magnezyum kaynağıdır.

Nasıl Kullanılır?

  1. Taze barbunya tanelerini kabuklarından ayıklayın ve taneleri 6 saat boyunca sıcak suda haşlayın.
  2. Daha sonra bir tülbent kullanarak sıvıyı süzün.
  3. Sıvıyı soğuttuktan sonra böbrek taşı ağrısını hafifletmek için gün boyunca tüketin.

5. Atkuyruğu Bitkisi

Atkuyruğu çayı, fazla suyu ve ürik asidi böbreklerden atmanıza yardımcı olan etkili, doğal bir idrar söktürücüdür. Böbrek taşları için günde 3-4 bardak atkuyruğu çayı içebilir veya her gün kapsül şeklinde 2 gram alabilirsiniz.

6. Nar Suyu

Narın sağlık açısından birçok faydası olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak, nar çekirdekleri ve nar suyu böbrek taşları için doğal bir ilaçtır. Böbrek taşları için nar doğrudan yiyebilir veya taze sıkılmış nar suyu içebilirsiniz.

7. Magnezyum

Araştırmalar, tekrarlayan böbrek taşlarına sahip kişilerin magnezyum takviyesi aldıklarında ciddi şekilde iyileşme gösterdiğini göstermektedir. Uygun olan magnezyum takviyesi için doktorunuza danışabilirsiniz.

8. Kereviz

Kereviz ve kereviz tohumu, harika idrar söktürücü ve böbrek temizleyici besinlerdir. Kereviz tohumunun bir baharat veya çay olarak düzenli kullanımı, böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir.

9. Fesleğen

Fesleğen çayı böbrekleri destekler ve uygun sıvı, mineral ve ürik asit dengesi için gün boyunca alınabilir. Böbrek taşınız varsa, altı ay boyunca günde bir kez bir tatlı kaşığı fesleğen suyu kullanabilirsiniz. Halk arasında saf fesleğen suyunun böbrek taşının idrar yoluyla atılmasını sağlayabileceğine inanılıyor.

10. Diyet Değişikliği

Sağlıklı yiyecekler böbrek taşlarının birincil nedenidir. Tükettiğiniz gazlı içecek miktarını azaltın. İşlenmiş yiyeceklerden ve alkollü içeceklerden kaçının. Diyetinize, daha fazla lifli meyve ve sebze (özellikle yukarıda listelenen) ekleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.