Bitkiler Su İçinde Topraksız Nasıl Yetiştirilir?

suda bitki köklendirme

Bitkileri su içinde topraksız yetiştirmek sandığınız kadar meşakkatli bir iş değildir. Yöntem, olgun bir bitkiden bir sapın koparılması, suya koyulması ve yeni kökler oluşana kadar bekletilmesi temeline dayanır. Köklenen bitkileri su içinde yetiştirmeye devam edebilir veya topraklı saksıya nakledebilirsiniz. Suda köklenme özellikle fesleğen, nane, limon otu, kekik ve stevia gibi yumuşak saplı bitkilerde oldukça verimlidir. Biberiye, adaçayı ve kekik gibi odunsu bitkiler için sapları yeşil olanları tercih etmelisiniz. Sapları kahverengi olanlar kolayca filizlenmez. Ayrıca maydanoz, kişniş ve dereotu gibi yıllık bitkilerin tohumdan yetiştirilmesi gerektiğini ve bu yöntemle yetişmeyeceğini unutmayın.

Topraksız bitki yetiştirme nasıl yapılır

En iyi sonuçları elde etmek için ilkbahar ve yaz aylarında sağlıklı, hastalıksız bitkilerden elde edilen sapları kullanın. Aktif olarak çiçek açan bitkileri kullanmaktan kaçının. Çünkü bitkinin enerjisinin çiçek değil kök oluşturmaya harcanmasını istiyoruz. Çiçekli bir bitkiden köklendirme yapacaksanız, suya koymadan önce çiçeklerini koparın.

Su İçinde Bitki Nasıl Yetiştirilir?

suda bitki yetiştirme

Malzemeler:

 • Keskin bir bıçak veya makas
 • İzopropil Alkol
 • Temiz bir bardak veya kavanoz
 • Oda sıcaklığında su
 • Çakıl taşları (isteğe bağlı)

Uygulama:

 1. Aletlerinizi temizleyin. Bıçak veya makası ılık, sabunlu suyla temizleyin ve sterilize etmek için izopropil alkol ile silin.
 2. Bıçak veya makası kullanarak, bir sapı yaklaşık 10 ila 15 cm uzunluğunda olacak şekilde alttaki yapraklardan temizleyin. Yapraklar suyun içine girerse çürür. Ayrıca sapın enerjisini köklenme içine kullanması gerektiğini unutmayın. Kestiğiniz yaprakları bitkinin çayını demlemek için kullanabilirsiniz.evde topraksız nane yetiştirme
 3. Sapın dibinde taze bir kesik açın.
 4. Sapı suya koyun. En üstteki yaprakların bol miktarda hava akışına sahip olduğundan ve su ile temas etmediklerinden emin olun. Kavanozu bol miktarda dolaylı ışık alan sıcak bir yere yerleştirin.
 5. Suyu sık sık değiştirin. Yosun ve bakteri üremesini önlemek için suyu her gün veya iki günde bir değiştirin.
 6. Köklerin büyümesini bekleyin. Bitki ve koşullara bağlı olarak köklenme süreci birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir.suda bitki köklendirme
 7. Kökler ortaya çıktıktan sonra, bitkinizi suda büyütmeye devam edebilir ve ihtiyaç duyduğunuzda yaprakları koparabilirsiniz. Bitki büyüdükçe daha büyük bir cam kaba aktarmanız gerekebilir.

Bunu da okuyunTüm Yıl Boyunca Evde Topraksız Yetiştirebileceğiniz 8 Bitki

1 Yorum

 1. Ya,ida anlatıldığı gibi uyguladım fakat hepsi çürüdü neden acaba ve yazıdan çok reklam mevcut konu anlaşılmıyor ve konu dağılıyor ciddiyet lütfen levent bilen

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.