Bir Kez Ekip Yıllarca Faydalanabileceğiniz 5 Çok Yıllık Bitki

biberiye

Çok yıllık bitkiler, her mevsim tonlarca para harcamak ve yeni bitkiler yetiştirmek için zaman harcamak zorunda kalmadan taze bitki tedarikinizi sürdürmenin mükemmel bir yoludur. Uygun bakım ve yetiştirme ile önümüzdeki yıllar boyunca tadını çıkartabileceğiniz 5 çok yıllık bitkiyi bir araya getirdik.

çok yıllık şifalı bitkiler

Bir Kez Ekip Yıllarca Faydalanabileceğiniz Çok Yıllık Bitkiler

1. Lavanta

lavanta

Lavanta Nasıl Yetiştirilir?

Lavanta bitkisini iyi drene edilmiş toprağa (hava ve su geçişi sağlıklı olan toprak) ekin. Toprağın aşırı nemli olması bitkiye zarar verir. Bu nedenle sulamadan önce toprağın kurumasına izin verin.

Lavanta Nasıl Hasat Edilir?

Lavanta için en iyi hasat zamanı, tomurcuklar oluştuktan sonra çiçekler tamamen açılmadan önceki zamandır. Bu, bitkilerden en uygun rengi ve kokuyu almanızı sağlar.

Lavantayı sapından tutun ve tabana yakın yerden keskin bir makasla kesin. Birkaç sap lavantayı demet haline getirerek bağlayın ve doğrudan güneş ışığı almayan, kuru ve sıcak bir yere baş aşağı asın.

Yaklaşık 2-4 hafta sonra lavantalar kullanıma hazır olacaktır. Çiçekleri ve yaprakları hafifçe hava geçirmez bir kavanozun içine sallayarak dökün.

Lavanta Nasıl Kullanılır?

  • Taze veya kurutulmuş lavanta, ev yapımı dondurma, ekmek ve salata dahil olmak üzere çeşitli yemeklerde canlı ve lezzetli bir garnitür olarak kullanılabilir.
  • Kurutulmuş lavantaları hava geçiren kumaş keselere koyun ve uyku kalitesini artırmak için yastığınızın altına yerleştirin.
  • Lavanta, nane yağı ve suyu bir sprey şişesinde karıştırarak hoş kokulu bir oda spreyi hazırlayabilirsiniz.

2. Biberiye

biberiye

Biberiye Nasıl Yetiştirilir?

Biberiye inanılmaz derecede dayanıklı bir bitkidir. En iyi performansı, tam güneşte iyi drene edilmiş kulu topraklarda gösterir.

Bitkinin köklerini yaymak için çok fazla alana ihtiyacı vardır. Her bitki yaklaşık 10 cm boy ve 10 cm genişliğe kadar büyür.

Düzenli olarak budayın ve iyi sulayın. Ancak toprağı çok ıslak tutmayın.

Biberiye Nasıl Hasat Edilir?

Biberiye olgunlaştıktan sonra haftada bir kez kesin ve taze kesilmiş bitkiyi hemen kullanın. Bir seferde 5-7 cm kadar kesmek, sağlıklı yeniden büyümeyi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Biberiyeyi kurutmak istiyorsanız, çiçeklenmeye başlayana kadar bekleyin ve yukarıda bahsettiğimiz lavanta kurutma yöntemi ile aynı yöntemi kullanın.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

  • Biberiyenin infüzyon yöntemi ile elde edilen yağı, patates veya fırınlanmış sebzeler üzerine serpildiğinde lezzetlidir. Yağ şişenize birkaç sap biberiye ekleyin ve bırakın.
  • Bilişsel performansınızı ve odaklanmanızı artırmak için biberiye çayı tüketin.

İlgili yazı: Biberiye ve Biberiye Çayının Sağlığa 12 Mükemmel Faydası

3. Adaçayı

Adaçayı

Adaçayı Nasıl Yetiştirilir?

Adaçayı, genç filizler iyi drene olmuş ve tam güneş alan toprağa ekildiğinde oldukça verimli olan bir bitkidir. Toprağı sürekli nemli tutmalı, ancak suyun birikmesine izin vermemelisiniz.

Üretimi ve lezzeti arttırmak için her baharda kalın, odunsu sapları budayın.

Adaçayı Nasıl Hasat Edilir?

İlk büyüme mevsiminde, bitkinin birkaç santimini yaprakların buluştuğu noktanın hemen üzerinde kırparak hafifçe hasat edin. Yaprakları, kurutmak için düz bir yüzeye serdiğiniz örtünün üstüne yerleştirin.

Adaçayı Nasıl Kullanılır?

  • Adaçayı, herhangi bir et yemeğine, özellikle kümes hayvanlarına harika bir lezzet katar.
  • Yapraklar ve dallar genellikle harika koku, doku ve renk sağladıkları çelenk ve potpuri yapımı gibi festival etkinliklerinde kullanılır.
  • Adaçayı yapraklarını, evinizin havasını bakterilerden arındırmak ve temizlemek için kullanabilirsiniz.

4. Papatya

Papatya

Papatya Nasıl Yetiştirilir?

Papatya sadece çok faydalı değil, aynı zamanda bahçenize renk katacak bitkidir. Neşeli beyaz ve sarı çiçekleri, geleneksel yeşil bitki grubunuzu renklendirmek için harika bir seçimdir.

Papatya için en iyi yetişme ortamı tam güneş alan kuru topraktır. Yetiştikten sonra inanılmaz dayanıklıdır ve sadece uzun süreli kuraklık dönemlerinde sulanması gerekir.

Papatya Nasıl Hasat Edilir?

Diğer bitkilerin aksine, yaprakları yerine papatyanın çiçeklerini hasat edeceksiniz. Çiçeklerin beyaz yaprakları ve sarı merkezleri canlıyken bir makas kullanarak gövdelerinden ayırın.

Çiçekleri en az iki hafta boyunca kuruması için büyük bir kağıt torba içinde saklayın.

Papatya Nasıl Kullanılır?

Bir bardak suya bir avuç ezilmiş papatya ekleyin ve kaynatın. 5 dakika pişirin ve süzün. Uykusuzluğu gidermeye yardımcı olabilecek rahatlayıcı bir çay elde etmek için bal ekleyin ve yatmadan önce için.

5. Kekik

Kekik

Kekik Nasıl Yetiştirilir?

Çoğu bitkide olduğu gibi, kekik bakımı söz konusu olduğunda az bir ilgi yeterli olacaktır.

Sıcak havalarda tam güneş ile gelişir ve toprak kuruduğunda tek ihtiyacı tam sulamadır.

Tohumdan başlamak genellikle zordur, bu nedenle en iyi sonuçlar için küçük bir kekik bitkisi dikmek en iyisidir.

Kekik Nasıl Hasat Edilir?

Kekik dalları, bitki çiçeklenmeden hemen önce veya büyüme mevsimi boyunca herhangi bir zamanda hasat edilebilir ve kullanılabilir. Daha sonra kullanılmak üzere hava geçirmez bir kapta kurutulabilir veya dondurulabilir.

Düzenli budama, bitkinin daha fazla büyümesini ve yuvarlak bir şekle sahip olmasını teşvik eder. Toplu hasattan sonra en az 12,5 cm büyümeye bırakın.

Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik, çeşitli tuzlu yemeklerde mantar, patlıcan, domates, balık, tavuk ve kızarmış patates ile son derece iyi eşleşir.

Kekik, elma sirkesi ve bal ile hazırlanacak karışım, sağlıklı saç büyümesini teşvik ederken kafa derisi kuruluğunu gidermek için mükemmeldir. (Karışım için tarif istenirse, sitemizde paylaşabiliriz.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.