Biberiye Çayı Nasıl Demlenir? Faydaları Nelerdir?

biberiye çayının faydaları

Biberiye, Akdeniz’e özgü hoş kokulu, her zaman yeşil bir bitkidir. Kekik, fesleğen ve lavanta gibi birçok başka şifalı otla birlikte nane ailesinin bir üyesidir. Mutfaklarda çeşni olarak, vücut parfümleri yapmak ve potansiyel sağlık faydaları için kullanılır. Bu bitki sadece yemeklere lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir demir, kalsiyum ve B6 vitamini kaynağıdır. Genellikle bütün şekilde kurutulmuş veya toz haline getirilmiş olarak kullanılır. Biberiye çayı ise taze ya da kurutulmuş yapraklarla yapılır.

biberiye çayı nasıl demlenir faydaları nelerdir

Biberiyenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Biberiye, tıbbi özellikleri nedeniyle eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Biberiye geleneksel olarak kas ağrılarını hafifletmek, hafızayı geliştirmek, bağışıklık ve dolaşım sistemini güçlendirmek ve saç büyümesini teşvik etmek için kullanılmıştır.

Biberiyenin sağlığa bir dizi faydası vardır.

Antioksidanlar ve antienflamatuar bileşikler

Biberiye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu düşünülen zengin bir antioksidan ve antienflamatuar kaynağıdır.

Laboratuvar çalışmaları biberiyenin serbest radikal adı verilen zararlı parçacıkları etkisi hale getirmekte önemli bir rol oynayan antioksidanlar açısından zengin olduğunu göstermiştir.

Sindirimi Geliştirir

Biberiye, Avrupa’da hazımsızlığın tedavisine yardımcı olmak için sıklıkla kullanılır. Hatta Almanya’da hazımsızlık tedavisi için resmi olarak onaylanmış bir bitkidir. Bununla birlikte, bu iddiayı destekleyecek kuvvetli bir bilimsel kanıt bulunmadığına dikkat edilmelidir.

Hafıza ve Konsantrasyonu Geliştiriyor

Bir araştırmaya göre, biberiyenin aroması kişinin konstanstrasyonunu, performansını, hızını ve doğruluğunu ve daha az bir ölçüde ruh halini iyileştirebilir.

Nörolojik Koruma

Bilim adamları biberiyenin beyin için de faydalı olabileceğini tespit etti. Biberiye, beynin serbest radikallerden zarar görmesini önleyebilecek, karnosik asit adı verilen bir bileşen içerir.

Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan bazı çalışmalar, biberiyenin felç geçirmiş insanlar için yararlı olabileceğini göstermiştir. Biberiye beyin hasarına karşı koruyu gibi görünürken, iyileşmeyi artırabileceği düşünülmektedir.

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Kurutulmuş biberiye kullanmayı düşünüyorsanız, önerilen miktar 1 büyük fincan çay için 2 çay kaşığıdır. Taze biberiye kullanacaksanız, önerilen miktar 1 büyük fincan çay için 1 çay kaşığıdır. Miktarları azaltırsanız çayınız hafif, miktarları çoğaltırsanız daha kuvvetli (halk dilinde demli) olabilir.

Hazırlanışı:

  1. Suyu kaynama noktasına gelene kadar ısıtın ve fincana aktarın.
  2. Kurutulmuş biberiyeyi bardağa ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
  3. Tadı acı gelirse, tatlandırmak için bal ya da şeker kullanabilirsiniz.
  4. Farklı bir lezzet vermek için 1-2 damla limon veya çok az tarçın ekleyebilirsiniz.

Not: Biberiye çayı için tavsiye edilen günlük tüketim miktarı, yemeklerden sonra 1 fincan şeklindedir.

2 YORUMLAR

  1. Gerçektende içeriğinde bir çok vitamin bulunmakta olan Biberiye çayının vücudumuza yararlı geleceği bir çok zararlı etkenden korumaya faydalı olabileceği görünmekte bilgiler için teşekkür ediyorum gerçektende işime yarayacak bi makale paylaşmışsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.