Bergama Antik Kenti (Pergamon) Tarihi ve Kısa Bilgi

Dionysos tapınağı
Dionysos tapınağı

İzmir’in kuzeyinde Dikili yakınlarında yer alan Bergama antik kenti mitolojide Sağlık Tanrısı Asklepios‘un kenti olarak da bilinir. Eczacılığın babası olarak bilinen Galenos MÖ II. binyılda Bergama’da doğmuştur. Burada MÖ 4. yüzyıldan kalma eski bir hastane olan Asklepieion bulunuyor. Girişine “Ölüm buraya giremez” yazılmış. Günümüzde hala geçerli olan yılanlı tıp sembolü ilk defa Bergama’da kullanılmış.

Sağlık Tanrısı Asklepios
Sağlık Tanrısı Asklepios

Bergama antik kenti aynı zamanda parşömen kağıdının da merkezidir. Hikayesi ise şöyle; antik dönemde dünyada iki büyük kütüphane bulunuyormuş. Biri 500 bin kitap kapasiteli İskenderiye, diğeri de 200 bin kitap kapasiteli Bergama. Mısırlılar liderliği kaybetmemek amacıyla Bergama’ya papirus ihracatını durdurunca bilim insanları çözüm olarak kurutulmış hayvan derisi kullanmaya başlamışlar. Bu kağıda Bergama kağıdı yani “parşömen” denmiş.

***Sponsorlu Reklamlar***

Parşömen kağıdı
Parşömen kağıdı

Su sesi ve telkin yoluyla ilk psikoterapik tedavinin uygulandığı yer olarak bilinen Bergama antik kentinde Hellenistik dönem dükkanları, Antik kral Athalos’a ait kalıntılar, kent meydanı, kutsal Athena alanı, kütüphane, tiyatro, Dionysos tapınağı görülmesi gereken yerlerdendir.

Dionysos tapınağı
Dionysos tapınağı

***Sponsorlu Reklamlar***

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here