Bebekler ne zaman emeklemeye ve yürümeye başlar?

bebekler ne zaman yürümeye başlar
bebekler ne zaman yürümeye başlar

Bebekler sinirsel gelişimleri gerçekleştiğinde yürüme sürecine geçerler. Yürümek onlar için hem tedirgin edici hem de büyük bir değişimdir. Bu sebeple anne babaların bebeklerine bu süreçte destek olmaları gerekir. Bebek yürümekte direniyorsa zorlanmamalıdır. Uzmanlar bebeklerde yürümeye geçiş dönemini ve anne-babaların bu süreçte neler yapması gerektiğini anlatıyor.

Bebeğim Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebek gelişiminin en önemli dönemlerinden biri de emekleme sürecidir. Bu dönem bebekten bebeğe göre farklılıklar gösterebilir. Bazı bebekler 5-6 aylıkken emekleyebiliyorken, bir kısmı da 8-9 aylıkken emeklemeye başlayabilir.

Bebeğim Ne Zaman Ayağa Kalkmaya Başlar?

Ayağa kalkma süresi bebekten bebeğe göre değişebilir. 4 veya 5. ayda bebekler kollarından tutulduğunda ayağa kalkabilir. 9-10. ayda ise artık kendi başlarına ayağa kalkabilirler. Bu durum bebek açısından oldukça önemli nörolojik bir gelişmedir.

Bebeğin Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebekler genellikle 11-18 ay arası yürümeye başlarlar. 18 ayı çok geçilmediyse geç yürümelerinin bir sakıncası yoktur. Ancak bebek 18. ayda hala yürüyemiyorsa, mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Bebeğim Yürümeye Çalışırken Düşerse Ne Yapmalıyım?

Bebekler düşe kalka büyüdükleri gibi aynı şekilde yürümeyi de düşerek öğrenirler. Bebeğim yürümeye başlarken düşmesi normal bir durumdur ve fazla müdahale edilmemelidir. Burada önemli olan bebeğin doğal şekilde yürümeyi öğrenmesidir. Bu sebeple anne-babaların çok korumacı davranmamaları gerekir. Bebeğin kendi başına motor becerilerini kontrol edebilmesi için her düştüğünde ayağa kaldırılmamalı, kendisinin kalkması beklenmelidir. Ebeveynler müdahaleci tavır yerine bebeğin yanında olduğunu hissettirmelidir. Anne-babaların varlığı bebeğe motivasyon sağlayacaktır.

Bebeğimin yürümeye başlaması için neler yapabilirim?

Öncelikle bebeğin yürüyebilmesi için özendirilmesi gerekir. Ellerinden tutarak yürüyüş denemeleri yapılabilir. Sonrasında evde güvenli bir şekilde alıştırma yapabilmesi için sivri, köşeli eşya ve mobilyalar plastik koruyucularla kapatılmalıdır. Evde çıplak ayakla yürümesine müsaade edilmelidir. Böylece bacak kasları da güçlenmeye başlar. Bebeğe giydirilen kıyafet veya bezin de vücudunu çok sıkmadığından emin olunmalıdır.

Bazı bebekler neden daha geç yürür?

Bir bebeğin yürüyebilmesi için sadece güçlü kaslara ve kemiklere değil aynı zamanda cesarete ve güvene de ihtiyacı vardır. Bu durumlardan herhangi biri aksadığı takdirde yürüme beceresi kısa veya uzun vadede gecikebilir. Bebeklerde yürümeyi geciktiren faktörler; fazla kilo, yanlış ebeveyn tutumu, motivasyon eksikliği ve tıbbi sorunlardır.

Hangi rahatsızlıklar bebeğin geç yürümesine neden olabilir?

Bir bebeğin geç yürümesine sebep olan birçok neden vardır. En sık görülen rahatsızlık ise sinir sisteminin gelişimi ile ilgili bozukluklardır. Eğer bebeğin beyin fonksiyonları iyi çalışmıyorsa, yürümesi de buna bağlı olarak gecikir. Prematüre doğan bebeklerde de yürüme gecikebilir.

Bebeğim Parmak Ucunda Yürüyor Normal mi?

Bebeklerin birçoğu yürümeye başladıklarında parmak ucunda yürür. Genellikle bu davranış 2 yaşına geldiklerinde düzelir. Bazen 2 yaşına gelen çocukların da parmak uçlarında yürüdükleri görülür. Anne-babanın bebeğin yürümesinin ne kadarını bu şekilde geçirdiğine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Yürümenin büyük bir kısmı parmak ucunda ise bu oyun olarak kabul edilmemeli, hemen uzman bir hekim görüşü alınmalıdır. Bu tip basışlar küçük yaşta önlenebilir.

Emeklemeden yürümeye geçiş döneminde neler yapmalıyım?

Her bebek emeklemek zorunda değildir. Bazı çocuklar emeklemeden de yürüyebilir. Bebek normal fiziksel hareketlerini yapabiliyor ve sorun yaşamıyorsa her şey normaldir. Her çocuğun gelişiminin farklı olduğu unutulmamalıdır. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konu, bebeği gelişim sürecinde gözlemlemeleridir. Daha sonra bu gözlemler uzman bir hekimle paylaşılmalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.