Bamya Tohumunun Sağlığa 7 Mükemmel Faydası

bamya tohumunun faydaları

Bamya, içeriğindeki besin kaynakları nedeniyle diyet listelerinin baş kahramanı olan bir sebzedir. Bamya tohumu ise yine bamyanın kendisi gibi, tıp uzmanlarının tüketilmesini önerdiği besleyici ve tokluk verici bir besin kaynağıdır. Özellikle alternatif tıp uzmanlarının sağlıklı kilo verme amacıyla tüketilmesini önerdiği bamya tohumu, içeriğindeki C, B ve K vitaminleri ile günlük enerji ve besin ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Peki, bu kadar övülen ve diyet programlarına dahil edilen bamya tohumunun faydaları nelerdir? Bamya tohumu nasıl tüketilmelidir? Bamya tohumu ile yapılabilecek yemekler nelerdir?

bamya tohumunun sağlığa faydaları

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

1. Bağırsakları Düzenler

Bamya tohumu yapısı gereği içerisinde bolca lif bulundurur. Lifli besinler ise bağırsak ve mide düzenleyici özellikleri ile tanınmaktadır. Bamya tohumu da diğer tüm lifli besinler gibi bağırsakların düzenlenmesinde yardımcı olur.

2. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

Bamya tohumu içerisinde çok sayıda antioksidan madde bulunmaktadır. Prosiyadin, Kateşin, Epikateşin ve Kuersetin antioksidanlarını bulunduran bamya tohumu, diyabetin engellenmesinde ve diyabet hastalığı olan kişilerin hastalığın etkilerinin azaltılmasında büyük etkiye sahiptir.

3. Kolesterolü Dengeler

Bamya tohumu diyabetin yanı sıra kolesterolü dengeleme özelliği ile de tanınmaktadır.

4. Kolon Kanserini Önler

Bağırsak temizleyici ve düzenleyici etkisi ile bilinen bamya tohumu, aynı zamanda kolon kanserini önleme noktasında da başarılı sonuçlar ortaya çıkarmıştır.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçinde bulunan B, K ve A vitaminleri ile potasyumca zengin yapısı sayesinde bağışıklık sistemi güçlenerek, olası hastalıklara karşı kalkan görevi yapan bamya tohumu; aynı zamanda böbrek ve karaciğer hastalıklarına karşı da koruma etkisine sahiptir.

6. Tokluk Hissi Verir

Bamya tohumunun diyet listelerinde kullanılmasının en önemli nedeni, lifli yapısı nedeniyle tokluk hissi vermesi ve bu his sayesinde sağlıklı kilo vermenin sağlanmasıdır. Sağlıklı kilo vermek için aç kalmak değil; normal düzeyde beslenmek gerekmektedir. Bamya tohumu da kişinin gereği kadar beslenmesini sağlayarak, oluşturduğu tokluk hissi sayesinde sağlıklı kilo verimini destekler.

7. Stres Kaynaklı Hastalıklardan Korur

Bamya tohumu, içeriğindeki bileşenlerden kaynaklı olarak anti-stres özelliği taşımaktadır. Bu yönüyle alternatif tıpın sakinleştirici bitkisi olarak bilinen bamya tohumu, depresyon ve stres kaynaklı psikolojik rahatsızlıklar için destek ürün olarak kullanılmaktadır.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Bamya tohumu çok farklı şekillerde tüketilebilir. İşte, bamya tohumu tüketim şekilleri!

Yutma Yöntemi İle Tüketimi

Bamyanın en yaygın kullanımı, tohumların direk yutulması şeklindedir. Fakat bazı boğaza kaçma durumlarının yaşanmaması için tohumun su ile ya da süt ile yutulması önerilmektedir.

Kahve Gibi İçilebilir

Bamya tohumları bir kahve öğütücü yardımı ile çekilerek toz haline getirilebilir. Elde edilen bamya tohumu tozu kahve makinesi aracılığı ile demlenerek kahve gibi tüketilebilir.

Suda Islatılabilir

Bir gece önceden bir su bardağı su içerisine 9-10 adet bamya tohumu atılarak, sabah yemekten önce su ile birlikte içilebilir. Bamya tohumlarının doyurucu özelliğinin ortaya çıktığı bu yöntem ile tokluk hissi duyularak gün boyu daha düzenli ve daha sade beslenme sağlanabilir.

Bamya Tohumu Kürü Nedir? Nasıl Yapılır?

Bamya tohumu kürü, doğal besinlerden oluşan bir tür karışımdır. Bamya tohumu kürü, içeriğindeki zengin besin kaynakları sebebiyle kişinin gün boyu enerjik ve aktif olmasını sağlarken; verdiği tokluk hissi ile de sağlıklı kilo vermeye destek olmaktadır.

Bamya Tohumu Kürü Nasıl Yapılır?

Bamya tohumu kürü yapılabilmesi için öncelikle 9-10 adet bamya tohumunun kahve öğütücüsünden geçirilmesi ve toz haline getirilmesi gerekmektedir. Elde edilen toza 1 tatlı kaşığı kadar bal ve 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklenmelidir. Elde edilen karışım ilk başta acımsı ya da ekşimsi gibi hissedilecektir. Macun kıvamına gelene kadar karıştırılan kür, tadıldığında oldukça hoş bir esansa sahiptir. Oluşturulan kür, her gün bir çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Günlük alınması gereken doz arttırılır ise bağırsak yapısından bozulmalar oluşabilir. Bu da kabızlık ya da ishalle sonlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.