Bal ve Tarçının Karışımının Sağlığa 7 Faydası

bal ve tarçının faydaları

Bal ve tarçın eski zamanlardan beri doğal ilaçlar, popüler tatlandırıcılar ve değerli baharatlar olarak kullanılmaktadır. Tıp bilimi, bal ve tarçının çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktadır. Bal ve tarçını ayrı ayrı ya da birlikte kullanarak neler yapabileceğinize şaşıracaksınız! Hatta aşağıda paylaştığımız listede 7 numarayı okuduğunuzda, sağlık dolabınıza bal ve tarçın koymayı dahi düşünebilirsiniz! İşte her gün bal ve tarçın yemenin vücuda faydaları!

Bal ve Tarçının Sağlığa Faydaları

bal ve tarçın faydaları

1. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Mucize Kilo Verme Kürü

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın

Her sabah bir çay kaşığı tarçın ve bir yemek kaşığı balı bir bardak sıcak suda karıştırın ve aç karnına için. Bu karışım metabolizmanızı hızlandırarak gün boyu yediklerinizi daha etkili bir şekilde yakmanıza yardımcı olacaktır.

2. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Tarçın ve bal, kalp hastalığı gibi hastalıklara neden olan kronik iltihapla savaşır. Araştırmalar, bal ve tarçının HDL kolesterolü (iyi kolesterol) artırırken, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) ve trigliserit seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Hem tarçın hem de bal, kalbe giden kan akışını iyileştiren ve kanın pıhtılaşmasını önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Ayrıca antioksidanların sağlığa başka faydaları da vardır.

3. Yaraları İyileştirir

Bal, yaraları tedavi etmek için çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Hem bal hem de tarçın, anti-bakteriyel özellikleri sayesinde iltihaplanmayı azaltmaktadır.

Tarçın ve Manuka balının, iyileşmesi çok zor olan ve antibiyotiğe dirençli bakteriler oluşmasına açık olan şeker hastalarında görülen ayak ülserlerinin tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.

Araştırmalar, bal ve tarçın yağının birlikte kullanılmasının, enfeksiyonları engelleme ve iyileştirmeye yardımcı olmada etkili olduğunu göstermektedir.

4. Kan Şekerini Düşürür

Tarçın ve bal, şeker hastalığını önlemeye ve şeker hastalarında kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir. Tarçın, açlık kan şekerini azaltırken, insülin duyarlılığını artırır. Bal ise normal şekere göre kan şekeri seviyelerini daha az etkiler. İkisinin birlikte tatlandırıcı olarak kullanılması, şeker hastalarının kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olabilir.

5. Parkinson ve Alzheimer Hastalıklarını Yavaşlatabilir

Tarçın, Alzheimer ve Parkinson gibi korkunç nörodejeneratif hastalıkları yavaşlatabilir.

Tarçın, beyinde protein birikmesini önler ve hastalıkların ayırt edici özelliği olan nöronları ve diğer beyin fonksiyonlarını korur. Bütün bu etkiler laboratuvar fareleri üzerinde yapılan çalışmalarda tespit edilmiş olup, henüz insanlar üzerinde etkili olduklarına dair kanıt yoktur.

6. Kanser Önleyici Özellikleri Vardır

Laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan testlerde, tarçın özünün kanser hücrelerinin ve tümörlerin büyümesini önleyebileceğine dair işaretler tespit edilmiştir.

Tarçın, kolon kanserine bağlı enzimlerin vücuttan atılmasını sağlayarak, kanserin yayılmasını önleyebilir. Hem tarçın hem de bal, antioksidanlar açısından zengin olduklarından kolon kanserine karşı koruma sağlayabilirler.

7. Öksürük ve Soğuk Algınlığını Hafifletir

Bal, birçok öksürük ilacından daha etkili bir öksürük bastırıcıdır. Tarçın ise bakteri ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Bir kaşık tarçın ve bal tüketmek, soğuk algınlığıyla mücadele etmeye yardımcı olabilir.

Ancak çoğu soğuk algınlığı virüslerden kaynaklandığından, tam anlamıyla bir iyileşme sağlamayabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.