Bağırsaktaki Yararlı Bakterileri Artırmanın 6 Doğal Yolu

bağırsaktaki yararlı bakterileri çoğaltma
bağırsaktaki yararlı bakterileri çoğaltma

Bakterilere genellikle olumsuz bir gözle baksak da, hepsi insan sağlığına zararlı değildir. Aslında, birçoğu vücudumuzla uzun ve ortak bir yaşam ilişkisine sahiptir. Genlerimiz bu mikrobiyal canlılarla başa çıkmak ve hatta onlarla işbirliği yapmak üzere gelişmiştir. İnanılmaz gibi görünse de, vücudumuzda eşit miktarda hücre ve bakteri bulunur!

Bağırsakta bulunan yararlı bakteriler, romatoid artrit, kanser, kalp hastalığını tedavi etmeye ve hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bağırsakta bulunan yararlı bakterileri artırmanın birçok yolu vardır. İşte onlardan bazıları.

bağırsaktaki faydalı bakteriler

Bağırsaktaki Yararlı Bakteriler Nasıl Artar?

  1. Probiyotik gıdalar tüketin

Probiyotikler, sindirime yardımcı olan ve alerjileri önleyen canlı mikroorganizmalar veya aktif bakteri kültürleridir. Probiyotik açısından zengin gıdalar arasında fermente soya, yoğurt, kefir, peynir, turşu gibi gıdalar yer alır. Fermente soya ürünleri sadece bağırsaklarınızı faydalı bakterilere maruz bırakmakla kalmaz, aynı zamanda baklagillerin sindirilebilirliğini de artırır. En yaygın olarak tüketilen fermente soya ürünlerinden bazıları tempeh, miso, soya sosu ve fermente soya peyniridir. Probiyotik gıdaların besin emilimini iyileştirdiği ve bağırsaklarda hastalığa neden olan bakterilerin üremesini engellediği tespit edilmiştir.

Bunu da okuyun: Bağırsaklarınızda Probiyotik Eksikliği Olduğunu Gösteren 7 Belirti

  1. Lifli Gıdalar Tüketin

Prebiyotikler, bağırsaklarınızdaki bakterileri besleyen lif açısından zengin besinlerdir. Hemen hemen tüm bitki bazlı gıdalarda bulunurlar. Prebiyotik alımınızı artırmak için düzenli olarak sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagillerden oluşan yüksek lifli bir beslenme düzeni oluşturun. Yeterince lifli gıda tüketmiyorsanız, prebiyotik takviyeleri almayı düşünün.

  1. Şeker Tüketiminizi Azaltın

Sık sık şekerli yiyecekler tüketirseniz, bağırsak sağlığınız zarar görebilir. Rafine şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalar, hastalığa neden olan bakteri, mantar ve mayaların büyümesini teşvik eder. Yüksek şeker içeriği ayrıca bağırsaktaki su miktarını azaltır, böylece “faydalı” bakterilerin çoğalmasını engeller. Ayrıca, şeker açısından zengin bir beslenme düzeninin bilişsel işlev kaybına yol açabilecek ve hem uzun süreli hem de kısa süreli belleği etkileyebilecek bazı bakteriyel değişikliklere neden olduğuna inanılmaktadır.

  1. Kirlenin

Dışarıda çamurda oynayarak geçirdiğiniz eski güzel günleri hatırlıyor musunuz? Kendinizi kire maruz bırakmanın hijyenik olmadığı düşünülse de, gerçek şu ki en iyi arkadaşlarınızdan bazıları kirde bulunan bakteriler olabilir. Tabii ki, gerçekten çamurda yuvarlanmanızı önermiyoruz, ama belki de kiri seven evcil hayvanınızla yatın ya da parkta bir gün geçirip biraz bahçıvanlık yapın?

Çevreden edinilen bağırsak bakterileri, bağışıklık sisteminizin doğru çalışması için önemli bir rol oynar. Aslında, toprakta oynamanın ve çiftlik hayvanlarının etrafında bulunmanın yaygın olduğu kırsal ortamlarda yetiştirilen çocukların, alerji ve diğer otoimmün rahatsızlıklara yakalanma oranlarının daha düşük olduğu biliniyor. Bunun nedeni, çiftliklerde yaşayan insanların topraktan gelen çok çeşitli bakterilere daha fazla maruz kalması olabilir.

  1. Uykuya Öncelik Verin

Günde 7-9 saatlik düzenli bir uyku, sağlıklı bir bağırsağın faydalarını görmenize yardımcı olabilir. Yeterince uyumadığınızda stres seviyeniz yükselir ve stres, bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri azaltabilir.

  1. Düzenli Egzersiz Yapın

Sağlıklı olmanın kısa ve kolay bir yolu yoktur. Araştırmalar, düzenli egzersizin bağırsak bakterilerinizde olumlu bir değişiklik meydana getirebileceğini ve faydalı bakterilerin çoğalmasını destekleyebileceğini gösteriyor. Bu nedenle, bağırsak sağlığını iyileştirmek için her gün en az 30 dakika egzersiz yaptığınızdan emin olun.

Vücudunuzda yeterince faydalı bakteri olması sindirimi kolaylaştırır, toksinleri etkisizleştirir, bağırsakları destekler ve metabolizmayı hızlandırır. Doğru beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını takip etmek

cialis uk

, vücudumuzun iç ekosistemini iyileştirebilir ve karşılığında sizi hastalıklardan uzak tutabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here