En Çok B17 Vitamini İçeren 6 Gıda Grubu

B17 Vitamini İçeren Gıdalar

Hepimiz çok önemli vitaminlerin sağlığımız için gerekli olduğunu biliyoruz. Ancak bazen önemli vitaminlerden bazılarını görmezden geliyoruz. B17 vitamini de görmezden geldiğimiz vitaminler arasında yer alıyor. Beslenmenize dahil etmeniz gereken doğal B17 vitamini içeren gıdalara bir göz atalım.

B17 vitamini açısından en zengin gıdalar

B17 Vitamini Nelerde Bulunur?

1. Çekirdekler

Kayısı çekirdeği, B17 vitamini içeren gıdalar listesinin başında geliyor. Bu vitaminin diğer kaynakları arasında erik, armut, kiraz ve hatta elma çekirdeği yer alıyor. Ayrıca keten tohumu, kabak çekirdeği, darı tohumu ve kara buğday tohumu gibi B12 vitamini içeren gıdalarda da ortalama miktarda B17 vitamini bulunmaktadır. Keten tohumu, aynı zamanda Omega yağı içerdiği için vejetaryen balığı olarak anılmaktadır. Mikrobesin, diyet lifi, manganez ve B1 vitamini açısından da zengin bir gıdadır. Modern araştırmalar, keten tohumunun diyabet, kanser ve kalp hastalıkları riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteren sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

2. Kuruyemişler

Fındık çeşitli besin maddeleri, mineraller ve proteinler açısından zengin bir gıdadır. Badem ve kaju da B17 vitamini içerir. Düzenli olarak badem yemek yüksek yoğunluklu lipoprotein seviyesini arttırırken, düşük yoğunluklu lipoprotein seviyesini düşürür. Badem, anı zamanda tekli doymamış yağlar ve genel sağlığa iyi gelen yağlar içeren bir gıdadır. Her 7 gram bademin LDL kolesterolü yüzde 15’e kadar düşürdüğü tespit edilmiştir. Kaju ise kan basıncını düşürmeye, kemiklerin daha güçlü olmasına ve kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca, kalp sağlığına iyi gelir ve kolon kanserine karşı koruma sağlar.

3. Meyveler

Ahududu, çilek, kuş üzümü, kızılcık ve böğürtlen gibi meyveler, yüksek miktarda anti-kanserojen vitamin içerir. Bu meyveler, hücreleri hasardan korumaya yardımcı olan yüksek fotokimyasal seviyeleri nedeniyle özel meyveler olarak tanımlanır.

4. Bitki Filizleri

Yonca ve nohut başta olmak üzere, birçok yeşil sebzenin filizi B17 vitamini açısından oldukça zengindir. Yonca filizlerinin böbreklere iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca, böbrek taşı gelişimini önlemeye yardımcı olduğu da belirtilmektedir.

5. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yonca, okaliptüs ve ıspanak yaprakları yüksek miktarda B17 vitamini içerir. Ispanak ateroskleroz (damar sertliği), osteoporoz (kemik erimesi) ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara karşı mücadeleye yardımcı antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bu antioksidanlar arasında beta-karoten, manganez, E vitamini, C vitamini, çinko ve selenyum yer almaktadır.

6. Tahıllar

Bakla, kara fasulye, meksika fasulyesi, lima fasulyesi ve nohut gibi tahıl türleri yüksek miktarda B17 vitamini içerir. Kuru hallerinden yemek yapabilir veya filizlenmelerini sağlayarak taze olarak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.