Topuklu Ayakkabının Neden Olduğu Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

ayak şişliğine ne iyi gelir

Üstteki fotoğrafta bütün gün topuklu ayakkabının içinde kalmış ve şişmiş ayaklar görüyorsunuz! Ayak şişmesi özellikle topuklu ayakkabı giymek zorunda olan ya da tercih eden kadınların sıklıkla yaşadığı bir rahatsızlıktır. Ayak anatomisine uygun olmayan topuklu ayakkabılar, yapılarından dolayı ayaktaki kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini engeller. Kan dolaşımının sağlıklı olmayışı, ayak şişmesine neden olur. Bunun dışında topuklu ya da topuksuz ayağa dar gelen ayakkabıları uzun süre giymek de ayak şişmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Öyle ya da böyle ayak şişliği problemini yaşadınız diyelim. Peki bu rahatsızlıktan nasıl kurtulacaksınız? Yazımızda “Ayak şişmesine ne iyi gelir?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Ayak Şişmesi Nedenleri Nelerdir?

Makalemizin girişinde bahsettiğimiz üzere ayak şişmesinin nedenlerinin başında uygun olmayan ayakkabı kullanımını gelmektedir. Bunun dışında hamilelik gibi özel durumlarda da ayak şişmesi görülebilmektedir. Ayak bileklerinde ya da ayaklarda şişme, hamileliğin neden olduğu istenmeyen durumlardan bir tanesidir. Diğer ayak şişmesi nedenleri ise şöyledir;

  • Ayak travmaları
  • Lenfödem (Fil Hastalığı)
  • Venöz yetmezlik
  • Enfeksiyon
  • Kan pıhtısı
  • Kalp, karaciğer ya da böbrek rahatsızlıkları
  • İlaçların yan etkisi
ayak şişmesi nasıl geçer

Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?

Fazla ayakta kalmaktan ya da uygun olmayan ayakkabı giymekten dolayı meydana gelen ayak şişmesine iyi gelen iki basit yöntemi sizinle paylaşmak istiyoruz;

  • Bütün gün ayakta kalmaktan ayakkabının içinde kalan ayakların şişmesi gayet normal bir durumdur. Ayakların şişliğinin giderilmesi ve rahatlaması için sert bir zemine sırt üstü uzanın ve sanki bisiklet pedalı çevirir gibi bacaklarınızı hareket ettirin. Böylece vücudunuzda kan dolaşımını harekete geçirmiş olacaksınız. Bu da bacaklarınızın ve ayaklarınızın rahatlamasını sağlayacaktır.
  • Ayaklarınızdaki şişlik bu şekilde geçmezse, soğuk tuzlu suda 5 dakika bekletebilirsiniz. Soğuk tuzlu su ayaklarınızdaki şişliği alıp rahatlama sağlar.

2 YORUMLAR

  1. Bir insan için en önemli organlardan biridir ayak. Şişme genelde aşırı kilo ve ayakkabı sorunlarından oluyor. Tabi genetik bir hastalık vb yoksa eğer. Akşamları suyun içinde bekletip birazda yukarı tutmak lazım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.