Ayak Parmağında Ağrı ve Kramp Neden Olur, Nasıl Geçer?

ayak parmaklarında kramp ve ağrı nedenleri

Ayak parmakları ve ayaklar her gün vücudun ağırlını taşır. Sıkı ayakkabılar kullanmak veya spor yaparak ayakları baskı altında tutmak, sık sık ayak rahatsızlıklarına neden olur. Bu rahatsızlıkların başında da ayak parmağı krampları gelir. Ayak parmağına kramp girmesi az da olsa can sıkıcı olabilir. Çoğu durumda, kramp ve krampa eşlik eden ağrı geçicidir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden düzelir. Ayak parmağı kramplarının birçok olası nedeni vardır. Bu yazıda bu nedenlerden bahsedeceğiz ve ayak parmağı krampı nasıl geçer sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Ayak Parmağında Kramp ve Ağrının 12 Nedeni

ayak parmağında kramp ve ağrı nedenleri ve tedavi yolları

1. Kas Gerginliği veya Kas Güçsüzlüğü

Ayak ve ayak parmaklarının hareket etmesine yardımcı olan düzinelerce küçük kas vardır. Bu kasların herhangi birinde gerginlik olması, kas spazmlarına ve ağrısına neden olabilir.

Bazen ağrıya başka bir kas neden olur. Örneğin, ayak bileği veya Aşil tendonu gerginliği ayak ya da ayak parmaklarında kas spazmlarına neden olabilir.

Kas gerginliği veya kas güçsüzlüğünün bazı genel nedenleri şunlardır:

 • Yeni bir egzersiz türüne başlamak
 • Uygun olmayan ayakkabılar giymek
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Egzersizden önce esneme-gerdirme hareketleri yapmamak

2. Kas Yaralanmaları

Ayak, ayak parmağı veya baldırdaki kas ve diğer dokulara yönelik yaralanmalar, bağlara zarar veren burkulmalar ve kas ve tendon zorlanmaları da, ayak parmaklarında güçsüzlük, kramp veya ağrıya neden olabilir.

Kas yaralanmalarının bazı genel nedenleri şunlardır:

 • Aşırı efor
 • Ayak veya bacağa bir darbe veya düşme
 • Bir kas, tendon veya bağdokuyu aşırı uzatma

3. Uygun Olmayan Ayakkabılar Giymek

Yüksek topuklu ayakkabılar, çok sıkı veya gevşek olan ayakkabılar ve sivri uçlu ayakkabılar ayak parmaklarına ve çevredeki bölgelere baskı yapabilir.

Bu baskı özellikle parmakları garip pozisyonlarda durmaya zorlarsa, kramplara neden olabilir.

İlginizi ÇekebilirYüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

4. Vücudun Susuz Kalması

Vücudun susuz kalması bazen kaslarda kramp veya gerginliğe neden olabilir. Özellikle kas yaralanması veya zorlanması da mevcutsa, ayak parmağı krampı daha sık yaşanabilir.

5. Elektrolit Dengesizlikleri

Elektrolit dengesizlikleri kaslarda kramp veya spazmlara neden olabilir. Elektrolit dengesizliğinden, bir önceki maddede yer alan vücudun susuz kalması veya altta yatan tıbbi bir durum sorumlu olabilir. Kas kramplarına neden olabilen elektrolit dengesizliklerinin başında, kalsiyum düşüklüğüne bağlı olan Tetani adlı durum yer alır.

6. Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)

HBS gece ayak ve bacak kramplarına, bacaklarda tuhaf hislere neden olabilirken, uykuya dalmayı da zorlaştırabilir. 50 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık üçte biri HBS yaşar. Kadınlarda ise hamilelik döneminde gece ayak ve bacak krampları yaygındır.

HBS’nin nedeni henüz bilinmese de, hareketsiz yaşamın soruna katkı sağladığı düşünülmektedir.

7. Sinir Hasarı

Nöropati, sinirlerin hasar görmesidir. Durum ağrı, kramp, karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir. Kontrol edilmeyen diyabet, sinir hasarının yaygın bir nedenidir. Diyabetik nöropati rahatsızlığı olan kişiler, genellikle ayak ve ayak parmaklarında ağrı, kas spazmları, uyuşukluk ve yara oluşumu yaşarlar.

Parkinson hastalığı sinirlerde hasara neden olan bir başka durumdur.

8. Kan Dolaşımı Zayıflığı

Ayak ya da ayak parmaklarına yeterli kan akışı olmadığında, ağrılar ya da kramplar yaşanabilir. Uzun süre oturmak, şeker hastalığı ve uzun süre bacak bacak üstüne atmak ayak parmakları ve ayaklardaki kan akışını yavaşlatır.

Ayak parmağı kramplarına neden olan bir başka durum da, vücuttaki arterlerin daralmasına neden olarak kan akışını yavaşlatan periferik arter hastalığıdır.

9. Artrit

Artrit, eklemlerde ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan bir grup hastalığın ortak adıdır. Artrit ağrısı, bazı kişilerde kas krampı şeklinde kendini gösterir.

Eğer bir kişi eklem ağrısı çekiyorsa ya da el eklemleri gibi eklemlerde incinme mevcutsa, bu bir artrit belirtisi olabilir.

10. Distoni

Distoni bir hastalık değil, kas veya kas gruplarında devam eden istemsiz kasılma veya spazm şeklinde kendini gösteren bir semptomdur.

Wilson hastalığı, multipl skleroz, beyin yaralanmaları ve felç gibi çeşitli tıbbi durumlar distoniye neden olabilir.

11. Organ Yetmezliği

Çeşitli organlarla ilgili problemler elektrolit seviyelerini değiştirebilir. Bu da, vücudun besinleri emmesini zorlaştırarak kaslara ve sinirlere zarar verebilir.

Organ yetmezliği tüm vücutta ağrı, kramp ve spazmlara neden olabilir. Kas krampları varsa, böbrek veya karaciğer yetmezliği riski nedeniyle bir doktora başvurulmalıdır.

12. Enfeksiyonlar

Nadiren de olsa bir enfeksiyon (örneğin tetanos) kaslara veya sinir sistemine zarar vererek kramplara neden olabilir. Tetanosun neden olduğu spazmlar, genellikle mide veya çenede başlasa da, kas spazmları da görülebilir.

Ayak Parmaklarında Kramp ve Ağrı için Evde Tedavi Yolları

Küçük kas yaralanmaları ve geçici ayak krampları, çeşitli yollarda evde tedavi edilebilir. Bazı potansiyel evde tedavi yolları şunlardır:

 • Esnetme: Ayakları ve ayak bileklerini saat yönünde 5-10 kez çevirin. Ardından aynı hareketi saat yönünün tersine yapın.
 • Egzersiz: Günde 15 dakika yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler bacak, ayak ve ayak parmağı kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayak ve ayak parmaklarını hedefleyen egzersizler de yardımcı olabilir. Örneğin, yere bazı nesneler koyun ve ayak parmakları ile toplayın.
 • Buz uygulamak: Bir defada yaklaşık 20 dakika buz paketi uygulamak semptomların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Isı uygulamak: Isı uygulamak yaralanmalara ve kas kramplarına yardımcı olabilir.
 • Masaj: Ayak, bacak ve ayak bileklerine masaj yapmak kas spazmlarına yardımcı olabilir. Nazik bir masajla başlayın, ardından yavaş yavaş basıncı artırın.
 • Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar: İbuprofen veya aspirin gibi bilinen bazı ilaçlar kas yaralanmaları, artrit ve krampların neden olduğu ağrının geçmesine yardımcı olabilir.

Ayak ve ayak parmağı kramplarının nedeni daha ciddi bir durumsa, tek başına yukarıdaki tedavi yollarına güvenmek doğru değildir. Bu nedenle kramplar birkaç günden fazla sürerse, bir doktora başvurmak en iyisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.