Avokadonun Cilde 7 Kanıtlanmış Faydası

avokadonun cilde faydaları

Dünyanın dört bir yanındaki beslenme uzmanları, genel sağlığa ve kilo vermeye faydaları hakkında konuşadursun, avokadonun cilde faydaları daha yeni zemin kazanmaya başladı. İçeriğinde bulunan oleik ve linoleik asitler gibi sağlıklı tekli doymamış yağlar, A, B, C ve E vitaminleri, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineraller, avokadonun sağlığa faydalarına olduğu kadar cilde faydalarına da katkıda bulunan besinlerdir. İşte avokadonun cilde 7 faydası.

avokadonun cilde faydaları nelerdir

Avokadonun Cilde Faydaları

  1. Cildi Nemlendirir

Avokadoda bulunan sağlıklı yağlar cildinizi nemlendirmek için mükemmeldir. Hindistan cevizi yağı, %5-10 oleik asit içeriğinden dolayı iyi bir nemlendirici olarak kabul edilir. Avokado %63 oleik asit içerir! Tıbbi antropolog John Heinerman, Heinerman’s Encyclopedia of Healing Juices adlı kitabında, avokado düzenli olarak tüketildiğinde, yağ bezlerinin cildi nemli tutan ve ayrıca kasların ve eklemlerin çevik kalmasına yardımcı olan yağlı yarı sıvı doğal sebumu salgıladığından bahseder.

Aslında, bu lezzetli meyveyi soyduktan sonra kabuğunun etli tarafıyla ovalarsanız cildiniz buna bayılacaktır. Ayrıca güzel, pürüzsüz bir cilt için olgun bir avokadoyu ezebilir ve her ikisi de büzücü özelliklere sahip ve gözenekleri sıkılaştırabilen biraz limon suyu ve yumurta akı ekleyebilirsiniz. Avokado hamurunu biraz bal, yoğurt ve zeytinyağı ile birleştirmek de harika bir yüz maskesi olarak işe yarayabilir. Bal ve zeytinyağı gerçekten iyi nemlendiricilerken, yoğurt cildi yumuşatan ve gözenekleri sıkılaştıran doğal bir temizleyicidir.

  1. Kırışıklıkları Azaltır

Yaşlanma cildinizde ince çizgiler ve kırışıklıklar oluşmasına neden olarak cildinizi değiştirebilir. Ancak avokado zamanı geri almanızı sağlayabilir! Bir yandan, avokadoda bulunan C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar cilde zarar veren serbest radikallerler savaşabilir. Öte yandan, Öte yandan, avokado yağındaki diğer bazı kimyasallar, kolajen ve elastin liflerinin sentezini uyarır. Kollajen ve elastin, cildinizin yapısını ve elastikiyetini korumaktan sorumlu proteinlerdir. Ayrıca, avokadodaki oleik asit cildinizin ikinci katmanına ulaşabilir ve kuruluğun tetiklediği kırışıklıkları önlemek için cildinizi güzelce besleyebilir.

Bu yüzden cildinize yeni bir hayat vermek için günde yarım avokado tüketin ve cildinize biraz avokado yağı uygulayın.

  1. Cildinizi Güneşten Korur

Cildiniz güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında, DNA hasarına uğrayabilir (cilt kanserine yol açabilir) ve iltihaplanmaya neden olabilir. Ancak araştırmalara göre, avokadoda bulunan bir çeşiş yağ olan polihidroksile yağ alkolleri, hem radyasyona bağlı hücresel hasarı hem de cilt iltihabını azaltabilir. Aslında, avokado küspesi veya yağının topikal olarak uygulanması, güneşe maruz kaldıktan sonra cildin DNA onarımını iyileştirir ve onu maligniteden korur.

Ayrıca, avokadoda bulunan C ve E vitaminleri de cildi UV hasarına karşı korur, C vitamini UVA hasarıyla ve E vitamini DNA’yı değiştiren UVB ışınlarıyla savaşır.

Ancak avokadonun güneş kremi gibi kullanılamayacağını belirtmekte de fayda var. Bu yüzden cildinizi korumak için güneş kremi kullanmayı unutmayın.

  1. Akneyi Önler ve Tedavi Eder

Çirkin sivilceler sizi rahatsız mı ediyor? Biraz avokado püresi uygulamak size yardımcı olabilir. Bir çalışma, avokado özleri içeren bir kremin akneli kişilerde papül ve püstül sayısını önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Avokado yağı ayrıca ciltteki yağ bezlerindeki eksikliği akne ile bağlantılı olan linoleik asit içerir. Bu nedenle düzenli bir avokado yağı masajı sivilceleri önleyebilir.

  1. Güneş Lekelerini Giderir

Avokado, güneş lekelerinden kurtulmanızın anahtarı olabilir. Avokado, glutatyon olarak bilinen ve üretiminde yer alan bir enzim olan tirozinazı inhibe ederek melanin (cilt koyulaştırıcı pigment) seviyelerini düşürebilen bir antioksidan bileşen içerir. Bu nedenle yüzünüze biraz kremalı avokado sürmek veya salatanıza biraz eklemek güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  1. Yaraları İyileştirir

Avokadonun kesikleri ve sırıkları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bir çalışma, avokado özütünün uygulanmasının veya tüketilmesinin, yeni cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesine yol açtığını ve sıçanlarda yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğunu buldu. Yani çatlamış dudaklara biraz avokado sürerseniz

, onları sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmesine de yardımcı olabilir!

  1. Sedef Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Sedef hastalığı pul pul dökülen, kızarık ve rahatsız bir cilde neden olabilir. Ve bu durum için bir tedavi arıyorsanız avokado yağı size yardımcı olabilir. Bir çalışma, avokado yağı içeren bir B12 vitamini merheminin, sedef hastalığının neden olduğu cilt tahrişinin şiddetini azaltmada etkili olduğunu buldu. Ancak araştırmacılar, tek başına avokado yağının bu etkiye sahip olup olmayacağını belirleyemedikleri konusunda uyardılar. Ancak B12 vitamini ve avokado yağı birleşimi sedef hastalığının tedavisinde işe yarıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here