At Kestanesinin Sağlığa 12 Şaşırtıcı Faydası

at kestanesinin faydaları

At kestanesi; beyaz çiçekleri olan, otuz metreye kadar büyüyebilen ve bol miktarda dalları olan bir bitkidir. Beyaz çiçekli at kestanesi olarak da bilinen bu bitkinin sağlığımız açısından birçok yararı bulunmaktadır. Güneşli havaları çok seven ve Balkanlar da daha çok yetişen at kestanesi çok iyi bir antioksidandır. Kestaneye benzeyen bir yapısı olduğu için adı at kestanesi olarak kalmıştır. İşte tıp alanında bazı ilaçların da ham maddesini karşılayan at kestanesinin faydaları;

at kestanesinin sağlığa faydaları

At Kestanesinin Sağlığa Faydaları

 • At kestanesinin faydalarının başında iltihaplara karşı çok etkili oluşu gelmektedir. Kötü beslenmek ve çevre koşulları nedeni ile vücut içerisinde oluşan iltihapların hızlı şekilde iyileşmesine yardımcı olur.
 • Cildimiz üzerinde oluşan sivilce ya da yara izlerinin daha hızlı şekilde kaybolmasına yardımcı olur.
 • İltihaplı eklem ağrılarının azalmasına fayda sağlar.
 • Toplumumuz da çokça görülen basur ve varis tedavilerinde kullanılan bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için varis gibi basur gibi kılcal damarları ilgilendiren sağlık problemlerine iyi gelmektedir.
 • Strese ve yorgunluğa iyi gelen bir yapısı vardır.
 • Cildimiz üzerinde oluşan kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesini sağlar.
 • Kuru öksürüğün dolaylı yoldan geçmesini sağlar. Göğüs bölgesine sürülen at kestanesi göğüsün yumuşamasını sağlar. Ve bu sayede öksürük azalır.
 • Koltuk altı bölgesine at kestanesi sürülürse hızlıca terleme yapar. Bu sayede vücudun atamadığı toksinler bu şekilde vücuttan atılabilir.
 • Bağırsak ve idrar yolu hastalıklarında ki sorunları azaltır.
 • Böbrekleri koruyan bir yapıya sahiptir.
 • Kan dolaşımı ile süregelen hastalıkların tedavilerine alternatif olarak kullanılabilen bir bitkidir.
 • Prostat tedavilerinde de kullanılan bir bitkidir ve tedaviye yardımcı olur.

At Kestanesi Varis İçin Nasıl Kullanılır?

At kestanesi (Aesculus hippocastanum), varisli damarlar ve kronik venöz yetmezlik (ilgili bir durum) için en yaygın kullanılan alternatif ilaçlardan biridir.

Varisli damarlar basitçe şişkin damarlardır. En sık bacaklarda görülseler de, hemoroid de aslında varistir. İleri seviye varisli damarların cerrahi olarak ele alınması gerekebilirken, hafif ile orta dereceli vakalarda at kestanesi ile bitkisel tedavi alternatifi vardır.

At kestanesi iltihabı ve ödemi azaltır, damarların ton ve sıvı dengesini arttırır. Bu faaliyetlerden, at kestanesinin %3-6’sını oluşturan aeskin adlı kimyasal bileşenin sorumlu olduğuna inanılıyor. Aeskin, sıvının tahriş olmuş kılcal damarlardan sızma hızını yavaşlatıyor, damarların elastik gücünü arttırıyor ve kılcal duvarlarda delikler oluşturan enzimlerin salınımını engelliyor gibi görünüyor.

Varisli damarların bitkisel tedavisi için at kestanesi özünün kullanılması tavsiye ediliyor. Günlük doz hakkında bitkisel tedavi uzmanlarının tavsiyelerine uyulması gerekiyor.

At kestanesi oldukça güçlü kimyasal bileşenlere sahip olduğu için oldukça geniş kapsamlı yan etkileri olabilir. Bu nedenle at kestanesinin çay, yaprak, kuruyemiş ve diğer ham formlarda tüketilmesinden kesinlikle kaçınılmalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.