Assos Antik Kenti (Behramkale) Tarihi ve Hakkında Kısa Bilgi

Athena Tapınağı
Athena Tapınağı (Assos Antik Kenti)

Yaz tatili denince akla ilk gelen elbette “deniz, kum, güneş” üçlüsü… Ancak Türkiye topraklarında iseniz bu kadarıyla yetinmek zorunda değilsiniz. Ülkemiz yüzü aşkın antik kent ile adeta bir açık hava müzesi. Bu yazımızda ancak birkaçına yer verebiliyoruz. Meraklandırması bizden ziyaret etmesi sizden…Keyifli tatiller!

Assos Antik Kenti (Behramkale)

Antik adıyla Assos diğer adıyla Behramkale, Kuzey Ege’de Çankkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köy. Tarihçesi M.Ö. 6.yy’a kadar uzanıyor. Arkeolojik çalışmalara göre kentin denize doğru kurulduğu, teraslarla denize inildiği biliniyor. Ancak Osmanlı döneminde yerleşim ters istikamette, tepeye doğru kurulmuş ve Behramkale Köyü ortaya çıkmış. Kentin sönmüş volkanik bir tepe üzerine, denizden 236 metre yüksekliğe kurulu olduğu, yapımda çevrede bulunan Andezit taşının kullanıldığı biliniyor.

Assos antik kenti harita
Assos antik kenti harita

Assos antik kenti Aristo’nun felsefe okulunu kurduğu bölge olarak ün salmıştır. Ayrıca Yunanca “birinci” anlamına gelen şehrin en yüksek noktasındaki Athena Tapınağı mitolojiye ünlü “güzellik yarışması” ile geçmiştir. Yarışma Yunan Tanrıçaları Hera, Afrodit ve Athena arasında yapılmış ve bu yarışmanın sonucu, ünlü ozan Homeros’un dilinde destanlaşan Troya savaşının da sebebi olmuştur.

Athena Tapınağı
Athena Tapınağı (Assos Antik Kenti)

Assos tarihi önemi kadar iskeslesi, sahili, eski antrepolardan restore edilmiş butik otelleri ve balık lokantaları ile de görülmeye değer bir bölge. Gün batımında kahvenizi ünlü kadın şair Sappho’nun yaşadığı Lesbos (Midilli) adasına karşı içmeyi de atlamayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.