Aspirinin Bitki ve Çiçeklere Faydaları: Aspirin Nasıl Kullanılır?

çiçek ve bitki bakımında aspirin kullanımı

Aspirin bir ağrı kesici olarak bilinse de, sağlıklı bitkiler ve çiçekler yetiştirmek için de kullanılabilir. Aspirinin bitkilere faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerden oluşur. Bu nedenle çiçek ve bitki bakımında aspirin kullanımı oldukça yaygındır. Bu makalede aspirinin bahçe ve evlerinizde yetiştirdiğiniz çiçek ve bitkilere faydalarının yanında, çiçek ve bitki bakımında aspirini nasıl kullanacağınıza dair bilgileri bir araya getirdik.

Aspirinin Bitki ve Çiçeklere Faydaları

aspirinin çiçek ve bitkilere faydaları

1. Aspirin bitkilerin büyümesini hızlandırır ve verimliliğini artırır

Bir üniversitede yapılan çalışmada, 4 adet ezilmiş aspirin ve 15 litre su içeren bir çözelti hazırlandı ve sezon boyunca her üç haftada bir bahçedeki sebzeler üzerine püskürtüldü. Sezon sonunda, aspirinli su verilen bitkilerin diğer bitkilere göre daha hızlı büyüdüğü ve daha verimli oldukları keşfedildi.

Aspirin, salisilik asit olarak bilinen aktif bir madde içerir. Bu madde söğüt kabuğundan elde edilmektedir. Salisilik asit, bitkilerdeki bağışıklık sistemini geliştirir. Bağışıklık sistemi gelişen bitkiler, büyüme hızını yavaşlatan zararlı böcekler, mantar oluşumu ve mikrobiyal saldırılarla daha kolay mücadele eder.

2. Aspirin bitkilerdeki mantar hastalıklarını önler

Vertisilyum ve Fusaryum toprakta geniş çapta yayılabilen yaygın mantar hastalıklarıdır ve tüm mahsulü birkaç gün içinde yok edebilirler. Yapılan bir araştırmaya göre, aspirin sprey kullanımı, bitki üzerindeki mantarın yayılmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Bitkiler, özellikle stresli olduklarında doğal olarak az miktarda salisilik asit üretirler. Salisilik asit, bitkileri mikrobiyal saldırıya, kuraklığa ve hatta böcek saldırısına karşı koruyan sistematik olarak kazanılmış bir direnç oluşturur. Aspirinin içinde salisilik asit olduğu için, bir aspirin çözeltisi bitkilere püskürtüldüğünde bitkilerdeki salisilik asit miktarı artar ve bitkileri koruyan bağışıklık sistemini güçlendirir.

3. Aspirin bitki ve çiçeklerin dayanıklılığını artırır

Dalından kesilmiş çiçeklerin uzun süre taze kalması nasıl sağlayabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Vazo suyuna aspirin ekleyerek bunu yapabilirsiniz. Bir aspirin tabletini ezin, su içinde eritin ve karışımı vazo suyuna ekleyin.

Dalından kesilmiş çiçeklerin solmasına neden olan kendi ürettikleri etilen maddesidir. Salisilik asit etilen üretimini azaltmaktadır. Etilen üretimi azaldığında çiçeğin solması gecikir ve daha uzun süre taze kalması sağlanır.

4. Çelikleme yöntemiyle köklendirme başarısını artırır

Çelikleme yöntemi bitkiyi dalından keserek köklendirmedir. Aspirinin içindeki salisilik asit, çelikleme yöntemindeki başarı oranını artırır. Bir bardak damıtılmış suyun içinde bir aspirin tableti eritin ve köklendirme suyunun içine karıştırın. Bitkiyi dikimden önce bir kaç saat boyunca bu suyun içinde tutun.

27 YORUMLAR

 1. SELAMLAR.ASPİRİNİN KULLANMA ŞEKLİNİ AÇIKLARMISINIZ.NE KADAR SUYA KAÇ ASPİRİN ATILMASI
  GEREKİYOR.?
  CEVABINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER,İYİ GÜNLER DİLERİM

 2. Asprin diğer adıyla asetilsalisilik asit kökler üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Doğrudan gübre vs. gibi bir özelliği de yok. Literatüre girmiş çalışmalar arasında su içersinde eritilip yapraklara püskürtüldüğü takdirde bitkinin bağışıklık sistemine olumlu katkıları olduğuna dair bulgular var ama köklere vermenizi kesinlikle tavsiye etmem. Zaten bu işin sonu yok, doğum kontrol hapını bitkiye döküp fayda bekleyenler bile var.

  • Aydınlatıcı bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Az miktarda kullanıldığında köklere de zarar vereceğini düşünmüyorum. Sonuçta doğada söğüt ağacının etrafında her türlü bitki yetişebiliyor. Zarar vermiş olsa böyle bir şey mümkün olmazdı.

    • Veli bey, zeytin bir ağaç türü. Bu yazıda ağaçlara faydalı olduğuna dair bir bilgi vermedik. Dolayısıyla ağaçlar üzerindeki etkilerini bilmiyoruz. Ancak ne kadar aspirini ne kadar suyla birleştirdiğinizi yazarsanız, bir yorumda bulunabiliriz.

     • ben elmanın içindeki çekirdeği ektim ve büyüdü şu an 80 cm civarında 50 cm gibi büyümesi durdu çok az bir miktarda asprinli su verdim ve çok hızlı boy attı yumurta kabuğu suyu gibi şeyler de kullandım şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım hatta az bir şey dökütüğüm asprinli su sineklenmeyide engelledi

     • Uygulamanızı ayrıntılı olarak paylaştığınız için teşekkür ederiz. Umarız ki yetiştirdiğiniz elma fidanı bir gün ağaç olur ve meyvelerini de yersiniz.

  • Cicegimin dibine bir tane aspirin koydum ve harika bir sekilde dal verdi her yerden dal fışkırdı resmen ayrica 1 yildir sabirla suda belirttiğim avakadom kurumak uzereyken tatli mi tatli dal ve yaprak verdi ( suyun icindeyken kuruyordu nasil oluyorsa‍♀️) ben olumlu sonuc aldim sahsen

  • Sprey şişesi ile doğrudan çiçeğin üzerine her gün çok az miktarda su sıkın. Birkaç gün içinde düzelmezse, çiçeğinizin toprağını değiştirmeyi deneyin.

  • Çiçeğinizin toprağını değiştirdiniz mi? Onu yapıp sonuç alamadıysanız, bir miktar yumurta kabuğu ve muz kabuğunu blenderse öğütüp toprağa yayın. Bu da işe yaramazsa piyasada satılan “bitki coşturan” şeklindeki ürünleri deneyebilirsiniz.

  • Merhabalar acaba dışarıya ektiğimiz meyve fidanlarında işe yararmı, birde fidan başına bir aspirin dibine koysak olurmu kac gün ara ile uygulamaliyiz

 3. merhaba , benim bambumu sabah almıştık ama gün sonunda yani akşam sarardı yumuşadı esnedi her tarafı sarardı aldığımda bambu 2 tarafından kesikti bende mumla kapattım ama sadece 1 deliğini şimdide hemen suyunu değiştirdim geniş bir vazoda daha doğrusu meşrubat bardağı gibi bir şey birde ayvaryumda kullandığım taşlar vardı onları atmıştım köklerinin bazıları koptu kayıyordu çünkü LÜTFEN ACİL YARDIM EDİNNNN + olarak bambuyu suda yetiştiriyorum 1 adet asprini ezip suyuna karıştırsam iyileşirmi acil dönün lütfen..

  • Merhaba, 1 adet aspirin çok gelebilir. Aspirini iki bölün ve su içinde iyice eriterek uygulayın. Yumurta kaynattığınız suyu da soğuttuktan sonra kullanabilirsiniz.

 4. Merhaba limon ağacı fidanimin toprağında minik minik uçuşan böcekler var . Aspirinli su bu böceklerin gitmesine faydası olur mu ? Teşekkür ederim .

 5. Ben sarımsaklı hazırlıyorum. Ve limon ağacıma da iyi geldi. Çok olmamak koşuluyla peygamber kılıcını çok güzel koklendiriyor. Asit her bitkiye iyi gelmiyor sıkıntı oluyor. Bir de sıvı yağ sarımsak pul biber çok güzel böcek temizliyor ve filizlendiriyor. Deneme tecrübe. Yazılanlar doğru ölçü ve her bitkiye olmuyor. Bu yüzden bilgilendirmek istedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.