Anason Çayının Sağlığa 12 Faydası

Anason Çayının Faydaları

Anason, maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Anason bitkisinin yaprakları bitki olarak, tohumları ise baharat olarak kullanılır. Anason tohumları dikdörtgen ya da kavisli, virgül şeklinde ve iç ile dört milimetre uzunluğundadır. Açık kahverengi tohumların yüzeyleri üzerinde ince şeritler bulunur. Anasonun hem yaprakları hem de tohumları anason çayı yapmak için kullanılır. Anason çayının faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Anason tohumu antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Geleneksel Çin tıbbında hazımsızlık ve grip tedavisinde kullanılırlar. Anason ayrıca kaliteli bir uyku sağlar ve bel ağrısını hafifletir. Yıldız anason ve anason farklıdır ancak tatları benzerdir. Yıldız anason, anason ile karşılaştırıldığında daha güçlü bir tadı vardır.

Anason çayının 12 faydası

Anason Çayının Faydaları

Anason çayı idrar akışını artırma, iştahı artırma, emziren annelerde süt akışını artırma, adet rahatsızlıklarını veya ağrılarını tedavi etme ve doğumu rahatlatma gibi birçok faydaya sahiptir. Şimdi anasonun çayının 12 faydasına değinelim.

1. Sindirimi Geliştirir

Anason çayı, sindirimin iyileştirilmesine yardımcı olur ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için iyi bir seçenektir. Anason çayı kusma, ishal, karın ağrısı, bulantı, gaz problemleri ve gastrit tedavisinde yardımcı olur. Gaz salınmasına neden olan ince bağırsak kaslarını gevşetir. Fitoterapi Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, anason tohumu Helikobakter Pilori bakterisinin büyümesini baskılar. Düzenli olarak anason çayı içilmesi, mide ülseri rahatlamasını da sağlıyor.

2. Uykusuzluğu Önler

Anason çayı, yemeklerden sonra veya yatmadan önce alındığında uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olur. Ancak, anason çayı hazırlarken dikkatli olmalısınız. Çok uzun süre kaynatılması, tedavi edici özelliklerini azaltır ve ayrıca acı hale gelmesine neden olabilir.

3. Astım, Öksürük ve Bronşiti Hafifletebilir

Anasonda bulunan kreosol ve alfa-pinen gibi kimyasallar, belirleyici rol oynar ve bronş salgılarını gevşetmeye yardımcı olur. Anason, Alman papatyası, safran, meyan kökü, rezene, kimyon, kakule ve çörek otundan yapılan bir bardak çay içmek, öksürük ve uyku ile ilgili rahatsızlıkları azaltır. Anason çayının anti-enflamatuar özellikleri, astıma neden olan hava yolu iltihabını azaltır. Aynı zamanda solunum yolundaki mukusun gevşemesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur ve rahatlama sağlar.

4. Adet Ağrısını Hafifletir

Yapılan klinik bir araştırma anason, safran ve kereviz tohumu kombinasyonunun adet ağrısını azalttığını ve adet ağrısı için üretilen ilaçların yapımında kullanılan mefenamik asitten daha etkili olduğunu göstermektedir.

Anasonda bulunan dianethole ve fotoanethole adlı iki kimyasal madde, adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olan kadın cinsiyet hormonu östrojenine benzer. 2012’de yayınlanan bir araştırma, anasonun menopoz geçiren kadınlarda sıcak basmalarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Anason çayı adet düzensizliğini gidermeye ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur.

5. Emziren Annelerin Sütünü Artırır

Anetol’ün dianethole ve fotoanethole gibi türevleri anne sütü üretimini arttırır. Ancak, bu amaçla kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Hamile kadınlar anason çayı içmemelidir, ancak dengeli bir beslenmenin bir parçası olarak en az miktarda baharat olarak kullanılabilir.

6. Mikrobiyal Enfeksiyon ve Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olur

Anason çayı bakteri, virüs ve mantarların yayılması ve gelişmesi ile mücadelede yardımcı olur. Bu organizmaların neden olduğu mikrobiyal enfeksiyonların ve hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

7. Kabızlığı Önler

201 yılında yayınlanan küçük bir çalışma anason, rezene, mürver ve sinameki kullanılarak yapılan çayın, bazı insanlarda kabızlığın hafifletilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Anason çayı kabızlığı tedavi etmek için güvenli bir müshildir.

8. İştah Açar

İştahsızlığın başlıca nedenleri şişkinlik ve hazımsızlıktır. Anason çayı içmek, bu rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur ve iştah açar.

9. İdrar Akışını Artırır

Anason çayı idrar akışını arttırmaya yardımcı olan idrar söktürücü etkiye sahiptir. Böbrekler üzerinde detoksifiye edici bir etkisi vardır ve vücutta sıvı tutulmasını önler. Bu da, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

10. Kronik Ağrıları Tedavi Eder

Anason çayı aspirinin sahip olduğuna benzer bir analjezik (ağrı kesici) etkiye sahiptir. Reçetesiz satılan ilaçlara alternatif olarak alınabilir.

11. Ağız Kokusunu Giderir

Anason çayı içmek ağız kokusu ile mücadele etmeye yardımcı olur. Anason çayında bulunan antimikrobiyal bileşikler ağızda kokuya neden olan bakterilerin büyümesini durdurur. Anason tohumu ev yapımı gargara tariflerinde de kullanılır.

12. Sedef Hastalığının Belirtilerini Azaltır

Anason çayı, etkilenen bölgeye topikal olarak uygulandığında, sedef hastalığı semptomlarını azaltır. Çay olarak içmek de sedef hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Anasonda mevcut olan bileşikler sedef hastalığını uyaran hücrelerin aktivitesini engeller.

Anason Çayı Nasıl Yapılır?

Anason çay aromatiktir ve tatlı bir tada sahiptir. Anason çayının tüm avantajlarından faydalanmak için aşağıdaki tarifi deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

  • Kurutulmuş veya taze anason yaprakları veya tohumları
  • 1 bardak su

Yapılışı:

  1. Bir bardak suyu kaynatın.
  2. 1 çay kaşığı anason tohumu veya 3 çay kaşığı ezilmiş taze anason yaprağını ekleyin.
  3. Birkaç dakika boyunca demleyin ve süzün.
  4. Çayınız içilmeye hazır. Tadı arttırmak için ılık süt de ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.