Ananas Evde Nasıl Yetiştirilir?

Sıcak ülkelerde yetiştirilen ananası evde yetiştirmek de mümkün. Yetişme süresi uzun bir zaman aldığından ananası yetişme süresince süs bitkisi olarak kullanabilirsiniz. Ananas Nasıl Yetiştirilir? Yazımızın devamında aşama aşama evde ananas nasıl yetiştirilir sorusunu cevaplıyoruz.

1-  Marketten bir tane ananas alıyoruz. Ananas tohumunu evimizde yetiştirmemiz oldukça zor olduğu için, hazır bir fide kullanmak bize zaman kazandırır.

2- Aldığımız ananas meyvesini yaprak ve meyve tarafından bir bıçak yardımıyla ayırıyoruz. Ayırırken yaprak kısmına meyveyi de katıyoruz. (Aşağıdaki video da ayrıntılı şekilde gösterilmiştir.)

3- Daha sonra kök kısmını toprağa gömerek bir fide oluşturmak için 2 parmak kalınlığına gelene kadar yaprakları koparıyoruz.

4- Artık ananas fidemiz ekime hazır. Geniş bir saksıya çiçek toprağı doldurup ananası ekiyoruz. Gömdüğümüz ananasa biraz can suyu veriyoruz. Ananası sıcak güneş gören bir mekanda sık sık (gün aşırı olabilir) suluyoruz. 24-36 ay arası bir zaman sonra, ananas meyve verecektir.

Ananas Nasıl Yetiştirilir (Video)

6 YORUMLAR

  1. Azerbaycandan selamlar!Evde ananası nece yetişdirim?. Videoda gösterilen kimi ananasın yuxarı hissesin kopartdim. Yapraklarını videodakı kimi kopartdım ve bir saksida bastırdim ve cansuyu verdim. Men onu neçe günden bir su verim ve kaç temperaturde saklayim.? Yardım edersiniz çok teşekkür ederim.
    Sayğılarla :Etibar bey.

  2. Merhabalar Etibar Bey;
    Saksıya ektiğiniz ananası oda sıcaklığından biraz daha soğuk bir yerde muhafaza ediniz. Güneş ışığı almayan bir yere koyarsanız iyi olur. Sulamayı ise az miktarda ve her zaman aynı ölçüde ki suyu 3 günde bir sulayın. İlginiz için teşekkürler.

  3. merhaba ben gülsüm trabzon’dan bende ananas yetiştirmek istiyorum evde ama buralar da pek ananas tohumu yada fidesi satan bulunmaz ve dediğiniz büyüme süresi çok uzun 24 yada 36 ay diyorsunuz bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi verip yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.