Alkali Su Nedir, Alkali Suyun Faydaları Nelerdir?

alkali su nedir faydaları nelerdir

Alkali su, son yıllarda alkali bir diyet takip eden ya da vücudunun su ihtiyacını daha etkili bir şekilde karşılamak isteyen sağlık tutkunlarından profesyonel sporculara kadar birçok kişi arasında hızlı bir şekilde popülerlik kazanmıştır. Carmelo Anthony ve LeBron James gibi NBA süperstarları, alkali su merakı ile bilinen ünlü sporcular arasında yer alıyor.

Vücudunuzun pH’ının genel sağlıkta büyük bir rol oynadığı doğrudur. Rafine edilmiş şekerler, hidrojene yağlar, aşırı sodyum, yüksek fruktozlu mısır şurubu, kimyasal katkılar, böcek ilaçları, sentetik hormonlar ve ultra işlenmiş gıdalar günümüzün beslenme düzeninin büyük bir bölümünü kaplıyor. Tüm bunlar düşük kaliteli asidoz veya kanda aşırı asit üretimine neden olabilirler ve hastalıkların gelişebileceği ortamı teşvik edebilirler.

Alkali suyun (veya yüksek pH’lı suyun) sağlık açısından en iyi su olduğu ve kilo vermeye yardımcı olmasından kansere karşı dirençli olmaya kadar birçok faydasının olduğu iddia ediliyor. Peki, alkali suyun faydaları hakkındaki bu iddialar gerçeği mi yansıtıyor, yoksa sağlık bilincine sahip tüketicileri hedeflemek için kullanılan bir başka kandırmaca mı? Alkali su hakkındaki gerçeklere göz atarak, bu soruya kendi cevabımızı vermeye çalışalım.

Alkali Su Nedir?

Alkali su, normal sudan daha yüksek pH ve oksidasyon indirgeme potansiyeline sahip bir su çeşidi doğal olarak alkali olan kaynak suyudur. Çok fazla hidrojen iyonu, hücreler için daha az oksijenin mevcut olduğu anlamına geliyor ve bu da pH düşük olduğu için daha yüksek asitliğe neden oluyor. Daha az hidrojen iyonu ise daha fazla alkali veya bazik duruma yol açan daha fazla oksijenin mevcut olduğu anlamına geliyor. Alkali bir durumda yaşayabilecek bilinen bir hastalık yoktur.

Alkali su daha yüksek pH seviyesine sahip olduğu için musluk suyundan daha faydalıdır. Suyun pH’ı genellikle 7.0 ya da daha düşüktür. Ayrıca alkali suyun kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi vücudun düzgün çalışması için daha fazla temel mineral içerdiği söylenmektedir.

Alkali bileşikler, kanın dört ana alkali minerali olan kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum ile birlikte vücudu sağlıklı ve düzgün bir şekilde tutmak için birlikte çalışan tampon asitlerdir.

  • Kalsiyum kemiklerimizi güçlendirir ve sağlıklı bir dolaşım sistemini destekler.
  • Magnezyum, yiyeceklerimizi enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur ve kas, sinir, kalp ve böbrek fonksiyonlarını korumak için çalışır.
  • Sodyum kan basıncını kontrol eder, vücuttaki sıvıları dengeler ve kas hareketleri kontrol eder.
  • Potasyum, kalpte çok önemli olan kas gevşemesini ve büzülmesi sağlar ve ayrıca sindirim ve sıvı eliminasyonuna yardımcı olur.

Vücut doğal olarak kanın alkali bir duruma gelmesini sağlamak için çok çalışır ve dengede tutmak için gerekli olduğunda depolanmış rezervden alır.

alkali su nasıl yapılır alkali suyun faydaları

Alkali Su İçmenin Faydaları

  1. Dolaşımı artırır
  2. Reflü belirtilerini azaltır.
  3. Vücudun su ihtiyacını daha fazla karşılar.
  4. Kan şekerini düzenler.
  5. Kemik sağlığını teşvik edebilir.

1. Kan Dolaşımı Artırır

Bazı araştırmalar, alkali suyun kan dolaşımını artırabileceğini ve kanın vücudunuzdan daha kolay akmasını sağlayarak, dokularınıza oksijen ve önemli besinler sağladığını göstermektedir. Kandaki akışkanlığa karşı direnci ve kanın kalınlığını azaltarak kan dolaşımını daha verimli bir şekilde hareket ettirmeye yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

2. Reflü Belirtilerini Azaltır

Reflü, aynı zamanda GÖRH olarak da bilinir, mide asidinin yemek borusundan geriye doğru hareket ettiği, yanma, şişkinlik ve bulantı gibi belirtilere neden olan bir durumdur. Proteinleri parçalamaktan sorumlu enzim olan Pepsin, reflüde anahtar rol oynar ve belirtileri tetikleyebilir.

Alkali su, belirtileri azaltmak için pepsin’i nötrleştirmede faydalı bir etkiye sahip olabilir. Yapılan bir çalışma, 8.8 pH derecesine sahip alkali su içmenin, pepsinin deaktive edilmesine yardımcı olduğu ve reflü hastalarına potansiyel olarak faydalar sağladığını göstermiştir.

3. Hidrasyonu Artırır (Vücudun Su İhtiyacını Karşılama)

Vücudun su ihtiyacının yeterince karşılanması, genel sağlık ve sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Yeterli su içmeniz vücut ısısını düzenler, besin maddelerinin taşınmasına ve atıkların giderilmesinde yardımcı olur.

Alkali suyun, vücudun su ihtiyacın standart içme suyuna göre daha etkili şekilde karşıladığına inanılmaktadır. Yapılan bir çalışma, iki hafta boyunca alkali su içmenin, kanda ve idrarda sadece alkaliteyi arttırmakla kalmayıp, aynı zamanda düzenli su içenlere göre vücudun su ihtiyacını daha etkili karşıladığını göstermiştir.

4. Kan Şekerini Düzenler

Yüksek kan şekeri seviyelerine sahip olmak, sağlığınız üzerinde vücudun susuz kalması, baş ağrıları ve yorgunluk, görme bozukluğu ve sinir hasarı gibi daha ciddi ve uzun vadeli sonuçlara kadar birçok olumsuzluğa neden olabilir.

Henüz yetersiz olsa da bazı ön araştırmalar, alkali suyun normal kan şekeri düzeylerini korumak ve daha sağlıklı bir vücudu teşvik etmek için kan şekerini dengelemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Çin’de 6 ay boyunca yürütülen bir çalışma, alkali su içmenin katılıcımların kan şekeri seviyesini normal seviyeye düşürdüğünü göstermiştir.

5. Kemik Sağlığını Destekleyebilir

Asidik bir beslenme düzeninin, idrar yoluyla kalsiyum atımını arttırmak suretiyle kemik kaybını arttırdığı gösterilmiştir. Diğer taraftan alkali bir diyet ise kemik sağlığının korumasına yardımcı olmak için kemik erimesini önleyebilir.

Bazı çalışmalar, alkali suyun kemik metabolizmasını etkileyen belirli hormonları etkileyerek kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, İsviçre’deki Lozan Üniversitesi Hastanesi Kemik Hastalıkları Merkezi’nde 30 kadın üzerinde yapılan bir çalışma, alkali su içmenin kemiklerin kandaki kalsiyumu serbest bırakmasına neden olan paratiroid hormonu düzeylerini azalttığını göstermiştir.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Beslenme düzeninize limon, lime, elma, yapraklı yeşillikler ve havuç gibi meyve ve sebzeleri eklemek, pH’ınızı kontrol altında tutmanın ve aynı zamanda daha iyi bir genel sağlığı teşvik etmenin basit bir yoludur.

Aynı şekilde beslenme düzeninize alkali su dahil etmek de faydalı olacaktır. Ancak, en iyi alkali su markalarını araştırmaya başlamadan ve pahalı bir alkali su makinesi almaya karar vermeden önce, evde alkali su yapmayı deneyebilirsiniz. Genel olarak, karbonat veya limon gibi katkı maddelerinin eklenmesi yoluyla suyun alkali olacağı şeklinde birçok yönlendirme mevcuttur.

Her zaman olduğu gibi, sağlığınız söz konusu olduğunda alkali suyu dengeli bir diyetle ve sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzıyla birleştirdiğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir: Vücudun Asidik Olmasının Belirtileri ve Alkali Yapmanın Yolları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.