Ağlamanın Vücuda 6 Şaşırtıcı Faydası

aglamanin faydalari

İster bir ilişkinin sonu, ister iş yerinde yaşanılan bir hayal kırıklığı isterse bir film olsun herkes mutlaka hayatının bazı dönemlerinde hıçkırıklara boğularak ağlamıştır. Yanaklardan süzülen tuzlu gözyaşları gözlerimizin şişmesine neden olur ve belki de en savunmasız halde bırakır bizi. Ağlarken kırılgan ve narin olan ruhumuz her ne kadar kötü olduğumuzu hissettirse de aslında durum tam olarak böyle değildir. Ağlamanın vücudumuza faydaları oldukça fazladır.

Bir de toplumumuzda erkekler ağlamaz diye bir inanış vardır. Kesinlikle böyle düşünüp ağlamanın sağladığı bu faydaları elinizin tersiyle itmeyin. Ağlamak insanlara özgüdür, kadın erkek ayırt etmeksizin herkesin duygularını ifade edebileceği yöntemlerden biridir. İşte ağlamanın şaşırtıcı faydaları..

Ağlamanın vücuda faydaları

Ağlamanın Faydaları

1. Vücuttaki Toksinlerin Atılmasını Sağlar

Ağlamak sadece zihinsel olarak temizlenmenizi sağlamaz, aynı zamanda vücudumuzu da temizler. Vücudun strese dayalı olarak ürettiği ve stres hormonu olan kortizolü yükselten kimyasallardan ağlayarak kurtulabilirsiniz. Ağlamanın ardındaki rahatlamanın nedeni de vücutta üretilen bu kimyasalların atılmasıdır.

2. Bakterileri Öldürür

Gözyaşlarının içindeki lizozim içeren bileşim, antimikrobiyel özelliği ile grip ve soğuk algınlığına yol açan bakterilerin ölmesini sağlar. Gözyaşının temas ettiği yerler lizozim sayesinde bakteri duvarını yok ederek bakterilerin ölmesini ve koruyucu bir dış kabuk oluşmasını sağlar.

3. Gözlerin Temizlenmesini Sağlar

Gözyaşları, lakrimal bez tarafından yapılır, yani gözlerimiz ve göz kapaklarımızı yağlayarak temizler. Gözlerin bu şekilde temizlenmesi sonucu gözlerde bulanıklaşma yaşanmaz. Gözyaşları göz yüzeyini yıkar, nemli tutar, toz ve pisliklerin arınmasını sağlar.

4. Ruh Halimizi İyileştirir

Gözyaşları ruh halimizi herhangi bir antidepresan ilacından daha iyi bir şekilde yükseltebilir. Güney Florida Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ağlamanın kişinin rahatlamasında antidepresan ilacından daha iyi bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Sıkıntılı bir durumda ruh halinizi biraz olsun rahatlatmak istiyorsanız kendinizi tutmayın çünkü ağlamak rahatlamanın en iyi yoludur.

5. Stresten Kurtulmanızı Sağlar

Ağlamak, vücudun stres hormonlarını veya toksinleri attığından dolayı gerginliği azaltır. Ağlamak stresle baş etmek için en güvenilir yoldur. Olumsuz duygular, stres ve hayal kırıklarını bastırmak yerine onlardan ağlayarak kurtulun.

6. İletişimi Artırır

Duygularımızı kelimelerle ifade edemediğimiz durumlarda ağlayarak kendimizi ifade ederiz. Bu genelde ilişkilerde görülen ve gözyaşlarıyla kurulan iletişimdir. Aslında kimisinin hoşuna gitmeyen bir durum olan bu tip ağlamalar birçok büyük kavgayı önler ve kişiler arasındaki bağları daha da kuvvetlendirir.

Hıçkırıklarla ağlamak istediğinizde kendinizi tutmayın bırakın gözyaşlarınız sizi fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlatsın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.