Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir? (Doğal Çözümler)

Bu yazıda ağız kuruluğuna ne iyi gelir, ağız kuruluğu nedenleri nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

ağız kuruluğuna ne iyi gelir

Tıbbi olarak xerostomia olarak adlandırılan ağız kuruluğu, birçok insanın yaşadığı çok yaygın bir durumdur. Basitçe tükürük bezleriniz normalde ihtiyaç duyduğunuz kadar tükürük salgılamadığı zaman oluşur. Ağızdaki kuruluk ayrıca tükürük bileşimindeki bir değişiklik nedeniyle oluşabilir ve bu da ağzınızda rahatsızlığa neden olur. Bu durum ayrıca diş sağlığınızı da tehdit eder. Örneğin diş çürümesine, ağız enfeksiyonlarına ve diş eti hastalıklarına yol açabilir. Ağız kuruluğu geçici bir rahatsızlık veya tehlikeli sağlık riskleri olan kronik bir sorun olabilir.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

 1. Vücudun Susuz Kalması (Dehidrasyon)

Ağız kuruluğu genellikle dehidrasyondan kaynaklanır. Çok fazla kahve tükettikten veya uzun süre egzersiz yaptıktan sonra ağız kuruluğu yaşıyorsanız, muhtemelen yeterince su içmiyorsunuzdur. Gün boyunca yeterince su içtiğinizden emin olun.

 1. Vitamin Eksiklikleri

Bir vitamin eksikliği, tükürük üretimi normal olsa bile, ağız içini etkileyerek kuruluk hissine neden olabilir.

 1. Bazı İlaçlar

Depresyon, sinir ağrısı (nöropati) ve anksiyete tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ve ayrıca bazı antihistaminikler, dekonjestanlar, kas gevşetici maddeler ve ağrı kesiciler ağız kuruluğuna neden olabilir.

 1. Tıbbi Yan Etkiler

Ağız kuruluğu diyabet, diş eti iltihabı veya diş eti tahrişi, lösemi, maya enfeksiyonu, Sjögren hastalığı, zararlı anemi, sinir hasarı, Hodgkin hastalığı, otoimmün hastalıklar ve AIDS gibi hastalıkların yan etkisi olabilir. Kanser hastaları tükürük salınımını kaybedebilir, çünkü kemoterapi ve radyasyon tedavisi tükürük bezlerine zarar verir.

 1. Diğer Nedenler

Tükürük bezleri genellikle yaşlanma, kaygı, stres, menopoz, horlama, depresyon, sigara içme ve alkol nedeniyle düzgün çalışmaz. Hamile veya emziren annelerde de dehidratasyon ve hormonal değişiklikler nedeniyle ağız kuruluğu olabilir.

Ağız Kuruluğunun Belirtileri

 • Ağız kuruluğu belirtilerinden bazıları şunlardır:
 • Konuşmayı, yemek yemeyi ve yutmayı zorlaştıran pamuk hissi
 • Tat kaybı
 • Boğaz kuruluğu
 • Dudakların köşelerinde çatlama
 • Ağızda veya dilde hassasiyet
 • Ağız kokusu
 • Dilin kabarması
 • Tükürüğün kalınlaşması veya tel tel olması

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, ağız kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz.

ağız kuruluğunu ne giderir

Ağız Kuruluğunu Ne Giderir?

Basit ev tedavileri kullanarak ağız kuruluğundan kolayca kurtulabilirsiniz. Belirtiler bitene kadar her gün aşağıda verilen tedavileri uygulamaya çalışın.

 1. Sıvı Alımınızı Artırın

Ağız kuruluğunun en yaygın nedenlerinden biri dehidrasyondur. Bu nedenle, vücudunuzu nemli tutmak için sıvı tüketiminizi artırmak, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Yeterince sıvı tüketmek vücudunuzun daha fazla tükürük salgılamasını kolaylaştıracak ve bu da, ağız kuruluğu belirtilerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Şeker İçermeyen Şekerler Emmek

şekersiz şeker veya nane şekeri emmek tükürük akışınızı aktive edebilir ve bu durum belirtilerinizi geçici olarak hafifletir.

 1. Sakız Çiğneyin

Naneli şeker emmek size cazip gelmiyorsa, bunun yerine bir miktar sakız da çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnemek de tükürük akışını teşvik eder. Artan tükürük üretimi, ağız kuruluğu semptomlarınızı geçici olarak önler. Tek dezavantajı, sakızdaki şekerin diş çürümesine yol açabilmesidir. Bu nedenle şekersiz çeşitleri tercih edin.

 1. Yumuşak ve Sıvı İçeren Yiyecekler Tüketin

Daha az çiğneme gerektiren yiyecekler, tükürük miktarını korumanıza ve böylece ağız kuruluğunu önlemenize yardımcı olur. Aşağıda yumuşak ve sıvı içeren gıdalardan bazıları yer almaktadır:

 • Yoğurt
 • Sebze püresi
 • Et suyu ile yapılan güveç
 • Çorbalar ve yahniler
 • Meyve ve sebze kokteylleri
 • Haşlanmış tavuk gibi yumuşak pişmiş etler
 1. Kakule

Kakule ağız kuruluğu ile mücadele için çok eskiden beri kullanılan bir çözümdür. Birkaç kakule çiğnemek, tükürük akışınızı uyararak ağzınızı nemlendirir ve ayrıca ağız kokusundan kurtulmanıza yardımcı olur.

Her yemekten sonra veya ağzınızın kurumuş olduğunu hissettiğinizde bir miktar kakule çiğneyin.

 1. Kırmızı Toz Biber

Kırmızı toz biber ağız kuruluğu için en iyi ev tedavilerinden biridir. Çünkü tükürük üretimini arttırır. Dahası, tat tomurcuklarının zenginleştirilmesine yardımcı olur. Böylece ekşi, tatlı, tuzlu ve acı tatları daha iyi ayırt edebilirsiniz.

 • Parmağınızı kullanarak bir miktar kırmızı toz biber alın ve ardından dilinize sürün. Bu, bir süre yanma hissine yol açsa da, tükürük bezlerini uyaracaktır.
 • Alternatif olarak çorba, salata ve diğer yemeklerinizin üzerine kırmızı toz biber serpebilirsiniz.
 1. Aloe Vera Suyu

Aloe vera ağız kuruluğunu iyileştirmek için kullanılan eski bir tedavidir. Ayrıca dildeki tat alma tomurcuklarını desteklemeye yardımcı olur ve ağızdaki hassas dokuyu korur.

 • Ağız kuruluğu tedavisi için günde çeyrek bardak Aloe vera suyu içilir.
 • Ayrıca Aloe vera suyu ile günde birkaç kez gargara yaparak ağzınızı temizleyebilirsiniz.
 1. Rezene Tohumu

Rezene tohumu tükürük üretimini harekete geçiren flavonoidler içerir. Ayrıca, aromatik tadı ağız kuruluğuna eşlik eden ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olur.

 • Ağız kuruluğundan kurtulmak için günde birkaç kez rezene tohumu tüketmeye çalışın.
 1. Limon Suyu

Limon suyu tükürük üretimini artırabilir ve ağız kuruluğunu tedavi etmeye yardımcı olabilir. Asidik doğası nedeniyle, ağzınızı temizlemeye ve ağız kokusunu gidermeye de yardımcı olabilir.

 • Bir bardak suya yarım limon suyu ve bir miktar bal ekleyin. Vücudun su ihtiyacını karşılamak için bu suyu gün boyunca yudumlayın.
 • Küçük bir parça limonun üzerine bir tutam tuz serpin. Ardından, tükürük üretimini teşvik etmek için dilinize sürün.
 1. Zencefil

Zencefil de ağız kuruluğundan kurtulmak için harika bir yoldur. Tükürük üretimini arttırmada son derece etkili olan zencefil, ağzınızı daha uzun süre taze hissetmenizi sağlayabilir.

 • İnce bir dilim taze zencefili yavaş yavaş çiğneyin. Ağız kuruluğu semptomlarından kurtulmak için bunu günde birkaç kez yapın.
 • Ayrıca bir zencefil çayı hazırlayabilir ve tükürük bezlerinizi uyarmak için günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Bu çözümü daha etkili hale getirmek için biraz bal ekleyebilirsiniz.
 1. Reçetesiz Satılan Tükürük Artırıcılar

Birçok mağaza ve eczanede çeşitli spreyler ve diğer ürünler bulunabilir. Ağız kuruluğu çekiyorsanız, bu ürünler size yapay bir tükürük desteği sağlayabilir. Ksilitol, karboksimetil selüloz veya hidroksietil selüloz içeren bir tane aldığınızdan emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.