Aç Karnına Yapılmaması Gereken 9 Şey

aç karnına yapılmaması gereken şeyler

Aç ya da tok olmamızın hem fiziksel hem de zihinsel olarak genel sağlığımız üzerinde önemli etkileri var. Karnımız tokken hissettiklerimiz ile açken hissettiklerimiz arasında çok önemli farklar var ve bu farklar bizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak etkiliyor. Bu yazımızda son yemeğinizden kabaca iki saat sonra kaçınmanız gereken dokuz şeye değindik. Bu size biraz kafa karıştırıcı gelebilir ancak makaleyi okuduğunuzda kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak.

Aç karnına yapılmaması gereken 9 şey

Aç Karnına Yapılmaması Gereken Şeyler

1. Anti-inflamatuar İlaç Kullanmak

Ağrı ve iltihabı tedavi etmek için mükemmel bir çözüm olsalar da, Asprin ve Parasetamol gibi anti-inflamatuar ilaçları aç karnına almak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Riskler arasında mide kanaması, mide rahatsızlığı, kanamalı ülserler ve genel olarak uyuşukluk yer alıyor. Düzenli olarak anti-inflamatuar kullanıyorsanız, bu semptomları geliştirme ihtimaliniz çok yüksektir. Yukarıdaki belirtilerin herhangi birini yaşarsanız, daha ileri tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekir.

2. Kahve İçmek

Özellikle kahvaltıdan önce kahve içmek iyi bir fikir olmayabilir. Kafeinsiz kahve içmek bile, midenizde bazı önemli tıbbı sorunlara neden olabilecek daha fazla asit üretilmesine katkıda bulunur. Midenizde sürekli bir asit artışı olması, mide ve sindirim sisteminize zarar verebilir. Reflü ve mide ekşimesi gibi başka problemler de ortaya çıkabilir.

3. Alkol Almak

Midenizin boş olması alkol emilimini 2 kat artırır. Kısa sürede sarhoş olmanız muhtemeldir. Ayrıca alkolün vücuttan atılması iki kat daha uzun sürer. Ertesi sabah akşamdan kalma hissi ile uyanma olasılığınız çok yüksektir. Vücudunuzdaki artan alkol miktarı olumsuz bir etki bırakacaktır. Şu an fark edilmese de, uzun vadede karaciğer, böbrek ve kalbinize ciddi zararlar verebilir.

4. Sakız Çiğnemek

Aç karnına sakız çiğnemek, midenize gerçek bir yemek yediğinizi düşündürür. Bu durum midenizin gereksiz yere sindirim asidi salgılamasına neden olur ve mide iç duvarını tahriş olur. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçeğe göre ise, sakız çiğnemek kötü yemek seçimleri yapma, abur cubur tüketme ve tatlı yeme isteği gibi sağlıksız eylemlere neden olur.

5. Uyumak

Aç karnına uyumak, glikoz seviyesini düşürür ve yüzeysel uykuya neden olan açlık ağrılarını artırır. Bu da uyku döngüsünün bozulmasına neden olur. Uyku eksikliği ve açlık, iştahın artmasına neden olan ve hatta kilo alımıyla sonuçlanabilecek ghrelin (açlık hormonu) gibi bazı hormonlarda artışa neden olur. Aç karnına uyumanın düzenli hale getirilmesi, kanserle sonuçlanabilecek zayıf bir bağışıklık sistemi, yorgun hissetme ve enerjisiz kalma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

6. Ağır Egzersiz Yapmak

Ağır egzersiz yapmak kasların gerilmesine neden olur. Bu da protein ve karbonhidrat içeren yüksek kalorili bir diyetin şart olduğu anlamına gelir. Boş mideyle egzersiz yapmanın kilo verdirdiği doğru olabilir ancak verilen kilolar vücuttaki yağlardan değil, kaslardan verilmesi daha olasıdır.

7. Alışveriş Yapmak

Hayatınızın bir noktasında aç karnına alışveriş yapmışsınızdır. Şöyle bir düşündüğünüzde, aç karnına alışveriş yaparken ihtiyacınız olsun ya da olmasın birçok şeyi satın alma isteği duyduğunuzu fark etmemiş olabilirsiniz. Aç karnına alışveriş yaparken yemek yeme isteğiniz bir anda ayakkabı, giysi vb. ürünleri satın alma isteğine dönüşüyor. Denemesi bedava!

8. Narenciye Suyu İçmek

Aç karnına narenciye (portakal, mandalina, greyfurt) suyu içmek, içeriğindeki asit nedeniyle midenizi tahriş edebilir. Bu durum, özellikle gastrit hastalarında şikayetlerin artmasına neden olabilir ve gastrit geliştirme riskini yükseltir.

9. Tartışmak

Bilimsel araştırmalar, açlığın davranışları mantıksız ve daha az sakin hale getirdiğini gösteriyor. Bunun nedeni olarak, beyin ve vücudun normal performans için enerjiye ihtiyaç duyması gösteriliyor. Gıda eksikliği enerji seviyesinin düşmesine ve daha kolay sinirlenmeye neden oluyor. Kısaca açlık=sinirlilik diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.