20’li Yaşlarda Edinmeniz Gereken 10 Fitness Alışkanlığı

fitness alışkanlıkları

20’li yaşlar enerjinizin en yüksek seviyede olduğu, hayata dair tercihlerinizi yaptığınız ve ömür boyu sürecek bir takım alışkanlıklar edindiğiniz yaşlardır. Almanya’da yapılan ve Psychology of Sport and Exercise gazetesinde yayınlanan bir çalışmaya göre, 20’li yaşlar aynı zamanda hayatınızın geri kalanını sağlıklı ve formda geçirmek için gerekli olan fitness alışkanlıklarını da edinmeniz gereken yaşlardır.

Çalışmaya göre 18 yaşın üzerindeki 500 yetişkin üzerinde yapılan araştırmalarda, genç yaşlarda sağlıklı ve formda olan bireylerin çoğunluğunun tüm hayatları boyunca sağlıklı ve formda olduğu tespit edilmiştir. Bu konuda fitness uzmanlarıyla yapılan bir görüşmede 20’li yaşlarda edinilmesi gereken en önemli 10 fitness alışkanlığı ortaya çıkartılmış. Eğer siz de bu yaş grubundaysanız, bu alışkanlıkları vakit kaybetmeden edinin ki gelecekteki haliniz size teşekkür edebilsin!

Fitness alışkanlıkları

20’li Yaşlarda Edinmeniz Gereken 10 Fitness Alışkanlığı

1. Vücut Geliştirme Çalışın

Eğer gerçekten formda bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, kendinizi biraz zorlamanız gerekiyor! Vücut geliştirme sporunun genel sağlık üzerinde yağsız kas kütlesini artırma, metabolizmayı hızlandırma, kalorileri yakma, sırt ağrısını dindirme, uyumaya yardımcı olma ve diyabete karşı koruma gibi birçok olumlu etkisi vardır.

2. Daha Fazla Su İçin

Birçok kişi defalarca duydukları ve çeşitli kaynaklardan okudukları halde, hala yeterince su içmiyor. Hiç egzersiz yapmayan 60 kilodaki bir yetişkinin günlük su gereksinimiz yaklaşık 2 litredir. Bu da yaklaşık 9 su bardağına denk gelmektedir. Aynı kişi günde 40 dakika egzersiz yapması halinde ise günde 2,5 litre suya gereksinim duymaktadır.

3. Değişikliklere Açık Olun

Çok iyi bir koşucu olmanız, sürekli koşacaksınız anlamına gelmiyor. Sürekli aynı şeyi yapmak vücudunuzun bu duruma bağışıklık kazanmasını ve ilk zamanlardaki efektif faydayı görememenize neden oluyor. Arada bir egzersiz şeklinizi değiştirerek sevdiğiniz egzersizden efektif faydayı sağlamaya devam edebilirsiniz. Örnek olarak haftada bir gününüzü koşmak yerine trekking, yüzme vb. sporlara ayırabilirsiniz.

4. Dinlenme Günü Belirleyin

Haftanın yedi gününü sadece çalışmak ve spor yapmakla geçirmeyin. Kendinize bütün gün dinlenebileceğiniz bir gün belirleyin ve bu günü doğayla baş başa kalabileceğiniz, şehrin boğucu kalabalığından uzakta bir yerde geçirin.

5. Size Özel Egzersizi Bulun

Size en uygun egzersiz programını belirleyebilmek için bir profesyonelden yardım alın. Aksi takdirde yanlış yapılan egzersiz nedeniyle istenmeyen sakatlanmalar yaşayabilir ya da yaptığınız egzersizden pek fazla fayda görmeyebilirsiniz.

6. Koşu Ayakkabısı ile Koşun

Evet, koşu ayakkabıları biraz pahalı. Peki neden bu kadar pahalı olduklarını biliyor musunuz? Hastane masraflarından dolayı! İsveç’te yapılan bir araştırmada koşu yaparken ayak sakatlanmaları yaşayanların tamamına yakınının koşu ayakkabısı tercih etmediğini ortaya çıkardı. Koşu için tasarlanmış ayakkabılarla sakatlık yaşama olasılığınız normal spor ayakkabılarına oranla yok denecek kadar azdır.

7. Egzersiz Sonrası Düzgün Beslenin

Egzersiz yaparken harcadığınız enerjiyi geri kazanmazsanız, vücudunuz buna çeşitli sağlıklı problemleri ile tepki verecektir. Buna engel olmak için egzersiz sonrası vücudunuza ihtiyacı olan protein ve karbonhidratı vermeniz gerekiyor. Karbonhidrat size kaybettiğiniz enerjiyi geri kazandırırken, protein ise kaslardaki yıpranmayı tamir eder ve sertleşmelerini sağlar.

8. Farklı Spor Salonlarına Gidin

Farklı uygulamaları olan spor salonları, size en uygun ve en çok seveceğiniz egzersiz yöntemini bulma konusunda yardımcı olacaktır.

9. Esneme ve Gerdirme Hareketlerini İhmal Etmeyin

Egzersize başlamadan önce ve egzersizden sonra 3 ile 5 dakikanızı esneme ve gerdirme hareketlerine ayırın. Böylelikle hem olası bir sakatlanmayı engellemiş hem de vücudunuzu egzersize hazırlamış olursunuz. Egzersizden sonra yapılan esneme-gerdirme hareketleri ise kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve vücut sıcaklığınızı normal seviyesine geri döndürmek için gereklidir.

10. Egzersizi Gününüzün Bir Parçası Haline Getirin

Beslenme ve duş alma gibi aktivitelerde olduğu gibi, düzenli egzersizi de aynı şekilde gününüzün bir parçası haline getirin. Bunu en kolay gün içindeki aktivitelerinizi saatlere bölünmüş bir planlama yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.